İran en yenilerini sergiledi

İran Ordusu Hava Kuvvetleri, en son yerli ürünlerini Ordu Günü törenlerinde görücüye çıkardı.

Cumhurbaşkanı Ruhani ve üst düzey askeri yetkililerin katıldığı Ordu Günü kutlamalarında, görücüye çıkan ürünler arasında, Keman-12 isimli İHA, Kevser Savaş Uçağı, Kased akıllı bomba, Sahap savunma sistemi, Fakur-90 havadan havaya füze, Nasr havadan karaya füze, Asır-67 lazer füze, Kaim akıllı füze, Nezir füzesavar robotu ve diğer birçok yeni ürün yer aldı.

İrna Ajansı’nda yer alan habere göre, Törende konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Silahlı Kuvvetlerinin bölgede bir güç odağı ve kaynağı olduğunu belirterek, “ABD, İran’ın ve bölgenin güvenliği ve istikrarını istemiyor. Onların aması bölge istikrar ve gücünü ortadan kaldırmak, bölge ülkelerinin bağımsızlığını yok etmek ve terörizmi yaygınlaştırmaktır” diye belirtti.

İran Silahlı Kuvvetleri ve özellikle Devrim Muhafızları Ordusu’nun İran, Irak, Suriye, Afganistan ve Lübnan gibi ülkelerde terörün ortadan kaldırılması için amansızca mücadele ettiğinin altını çizen Ruhani, “Sayın bölge halkları, komşu ülkelerimiz, müslüman halklar! İran Silahlı Kuvvetleri hiçbir zaman ve asla size ve sizin ulusal çıkarlarınıza karşı değildir” diye vurguladı.

Tören kapsamında İran’ın “Kevser” savaş uçağı da gösteri uçuşu yaptı.

Görücüye çıkan diğer ürünlerden bazıları ise şu şekilde:

Uzaktan kumandalı buldozer, Settar duman savunma sistemi, Safir Jeep aracı, Sehend Süheyl-2 füze ateşleyicisi, Safir aracı, Kaşif arama zırhlısı, Zülfikar tankı, Tiam tankı, Kerrar askeri aracı, Kiyan aracı, Fecir fuzesavar sistemi, Zilzal füze ateşleme platformu ve Afak yön bulma sistemi.

Öte yandan kutlamalar sırasında Ordu Hava Kuvvetleri’nin Saeke ve Kevser savaş uçakları ve helikopterleri uçuş yaparak törene renk kattı.

Yerli ve yabancı medyadan birçok temsilci, törenleri canlı yayınladı.