ISL’den ilk dış hat uçuşu

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş gerçekleşti.

Türkiye’nin dünya havacılık merkezi olma yolculuğunda önemli bir rol üstlenen Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarına bir yenisini daha ekledi.

Bayrak taşıyıcı havayolu 8 Kasım Perşembe günü TK1132 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul Havalimanı – Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasındaki ilk seferini gerçekleştirdi.

Türk Hava Yolları; Ankara, İzmir, Antalya ve Kıbrıs (Ercan)’ın ardından İstanbul Havalimanı kalkışlı beşinci uçuş noktası olan Bakü’ye 31 Aralık tarihine kadar haftanın her günü bir, toplamda yedi frekans uçuş gerçekleştirecek.

Yeni eklenen uçuşlar ile Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Bakü şehirleri arasındaki uçuş frekans sayısı da 38’e çıkmış oldu (28 Atatürk Havalimanı, 7 İstanbul Havalimanı, 3 Sabiha Gökçen Havalimanı).

Bakü uçuşlarına talep artıyor, 2018’de doluluk oranı %7 arttı

Türk Hava Yolları, 2017 yılının tamamında 337.300 yolcu taşıdığı Bakü seferlerinde 2018 yılının ilk 10 ayında 337.000 yolcu taşıdı. 2018 yılının ilk 10 ayındaki doluluk oranı 2017 yılının aynı dönemine göre %7 artarak %77’ye ulaştı.

Bakü, Türk Hava Yolları’nın Orta Asya’daki ilk uçuş noktası

Azerbaycan’ın başkenti Bakü aynı zamanda bayrak taşıyıcının Orta Asya’daki ilk uçuş noktası olma özelliği taşıyor.

1991 yılında başlayan ve 27 yıldır kesintisiz devam eden uçuşlar Türkiye ile Azerbaycan arasındaki milli ve manevi bağları güçlendiren bir köprü vazifesi görüyor.

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk uçuşlar arasında olması da iki ülke arasında son dönemde daha da artan siyasi ve ekonomik birliğin bir göstergesi durumunda.