İsrail ve ABD Arrow 3’ü test etti

İsrail ve ABD, birlikte geliştirdikleri füze savunma sistemi Arrow 3’ü Alaska’da başarıyla test ettiklerini duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ortak üretilen atmosfer dışında konvansiyonel olmayan füzeleri imha edebilme kapasiteli Arrow 3 hava savunma sisteminin Alaska’da yapılan testi başarı ile geçtiğini açıkladı.

Özellikle Suriye ve İran’dan gelebilecek uzun menzilli füzelere karşı Boeing Co ile ortak üretilen Arrow 3’ler uzayda füzeleri yok edebilecek kapasitede.

Arrow 3’ler atmosfer dışına çıktıktan sonra hedefine ulaşan konvansiyonel olmayan füzeleri durdurabiliyor. Diğer adı Hetz 3 olan Arrow 3, hipersonik anti-balistik özelliğe sahip.

ABD ve İsrail tarafından finanse edilip geliştirilen bu hava savunma sistemi, kıtalar arası mesafe kateden nükleer, biyolojik, kimyasal başlıklı ya da konvansiyonel füzeleri imha edebiliyor.

Arrow 3’ler ilk tam testlerini 2015 yılında Akdeniz üzerinde yaptı. Arrow hava savunma sistemleri 2017 yılından beri İsrail’e yerleştirilmiş durumda.


İsrail Savunma Bakanlığı sistemin İsrail’de yapılması mümkün olmayan testlerinin hayata geçirilmesi için Alaska’nın seçildiğini belirtti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da bugünkü kabine toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Arrow 3’ün İran veya başka bir lokasyondan kendilerine yöneltilecek bir balistik füzeye karşı koyma kapasitesi sağladığını’ söyledi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Füze Savunma Kurumu Arrow 3’ün bu testinin ‘diğer bir kilometre taşı’ olduğu açıkladı.