İsrailli havayolu Abu Dabi seferlerine başlıyor

BAE ve İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasının ardından İsrail havayolu şirketi Israir, iki ülke arasında direkt uçuş gerçekleştireceğini duyuran ilk havayolu şirketi oldu.

Abu Dabi’ye gidecek İsrailli turistler için de tüm otellerin menülerine koşer yiyecekler eklemesi istendi.

İsrail havayolu şirketi Israir, dün yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye düzenli olarak direkt uçuş düzenleyeceğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tel Aviv dışındaki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı ile Abu Dabi Uluslararası Havalimanı arasında gerçekleştirilecek uçuşlar, 3.5 saat sürecek ve bilet fiyatı da 299 dolardan başlayacak.

Hem uçuş hem de Abu Dabi’de otel konaklanmasını içeren bir paket de sunulacak.

Suudi Arabistan’ın hava sahasını açmasıyla mümkün oldu

Söz konusu direkt uçuşlar, Suudi Arabistan’ın BAE’nin tüm uçuşlarında Suudi hava sahasını kullanmasına izin verdiğini duyurmasının ardından mümkün hale geldi.

Ayrıca, BAE’de az Kovid-19 vakasının görülmesinden dolayı Abu Dabi’ye gidecek İsraillilerden dönüşte 14 gün boyunca karantinada kalmaları da talep edilmeyecek.

Geçen hafa, İsrail’in önce gelen havayolu El Al ise Belçika’nın Liege kenti üzerinden Abu Dabi’ye indirekt olarak kargo seferlerini düzenleyeceğini açıklamıştı.

İsrail ve ABD’li ortak heyetler, 31 Ağustos’ta, ilk defa Tel Aviv’den ticari bir uçak seferiyle Abu Dabi’ye gidip normalleşme anlaşması için 2 günlük görüşmeler gerçekleştirmişti.