İstanbul Havalimanı’ndan ilk uçuşlar

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçuşlarına son veren Türk Hava Yolları yeni evinden bugün saat 14.00 itibariyle uçuşlarına başladı.

Türk Hava Yolları’nın göç sonrası ilk iç hat seferi başkent Ankara’ya yapılırken, ilk dış hat seferi de Paris’e gerçekleşti.

Saat 14.27’de İstanbul Havalimanı’ndan IST kodu sonrası ilk sefer için THY’nin TK2154 sefer sayılı Airbus A321-231 (TC-JSY) tipi uçağı Ankara seferi için havalandı.

Uçakta bulunan  172 yolcu ve 8 mürettebat ilk sefere tanıklık etmiş oldu.

Ankara ve Paris uçakları arka arkaya havalandı..

Ankara uçağının kalkış anları:

Taşınma akabinde düzenlenen bu ilk uçuşla ilgili görüşlerini paylaşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı, M. İlker Aycı; “Türk Hava Yolları olarak çok büyük başarılara imza atacağımız yepyeni bir döneme bugün tam manasıyla başlangıç yapıyorken, bu startı bir nostalji ile vermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Malum, 86 yıl önce ilk yurt içi uçuşumuzu yine Ankara’ya gerçekleştirmiştik, bugünse yeni evimizde yepyeni bir serüvenin kapılarını açıyor ve ilk uçuşumuzu yine başkentimize düzenliyoruz. Önümüzdeki süreçte daha nice 86 yılları geride bırakırken, yeni evimizin, bu muazzam ‘Zafer Anıtı’nın sağladığı imkânlarla birlikte al bayrağımızı dünyanın her bir köşesinde dalgalandırmanın gururunu, Türk Hava Yolları ailesi olarak hep birlikte yaşıyor olacağız.” dedi.

İlk dış hat seferi Paris’e yapıldı

Ankara seferinin hemen ardından ise THY ilk dış hat seferini Fransa’da Paris’e gerçekleştirdi.

Saat 14.28’de THY’nin TK1833 sefer sayılı Airbus A321-231 (TC-JRZ) tipi uçağı Paris seferi için İstanbul Havalimanı’ndan havalandı.

İstanbul Havalimanı’ndan icra edilecek tüm Türk Hava Yolları uçuşları belirli bir plan çerçevesinde kademeli olarak artırılacak.

Büyük göç sonrası İstanbul Havalimanı’ndan ilk dış hat seferinin kalkışı AirTürkHaber objektifine böyle yansıdı:

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber