ITB Berlin için karar günü

Koronavirüs sebebiyle iptal edilip edilmeyeceğine yönelik tartışmalar yaşanan ITB Berlin’le ilgili bugün karar günü olacak.

Alman Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın kriz ekibi ITB Berlin’in iptal edilip edilmeyeceğine yönelik kararını bugün (28 Şubat Cuma) verecek.

Almanya’nın, yeni tip koronavirüs salgınını yönetmek için oluşturduğu “kriz masası”, bugün uzmanları dinleyerek 4 Mart’ta açılacağı bildirilen ITB’nin yapılıp yapılmayacağına karar verecek.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer fuarın iptalini istiyor. Nihai karar fuarı düzenlenen Messe Berlin’in de sahibi olan Berlin Eyaletine ait olacak.

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU) zaten ITB’nin iptali lehine konuştu

Seehofer ” 150 bin ziyaretçiye sahip böyle büyük bir turizm fuarındaki risk hesaplanamaz. Kasırga ya da hastalık gibi sebeplerle büyük organizasyonlar iptal edilebiliyor. Bu fuar için de böyle bir değerlendirme yapılmalı. Koronavirüs sebebiyle fuar iptal edilmeli” diye konuştu.

Bazı Alman operatörler katılımlarını iptal etti

Bu arada Sunny Cars, Alltours ve HRS gibi Alman tur operatörleri ITB katılımlarını diptal etti. Fuara yurt dışından katılımlarda da yoğun iptaller yaşanıyor.

Öte yandan, ITB’nin sitesinden yapılan duyuruda her katılımcının hazırlanan formları doldurması istendi.

Dağıtılan formlarda katılımcılara Çin, İran, İtalya ve Güney Kore’yi ziyaret edip etmedikleri soruluyor. (Turizm Ajansı)