İzlanda Havayolları’ndan MAX kararı

İzlanda Havayolları, Boeing 737 MAX uçaklarındaki belirsizlik nedeniyle bu uçakları 15 Eylül 2019 tarihine kadar programından çıkardığını açıkladı.

Boeing tarafından MAX uçakları için gelen olumlu açıklamalar ve geçtiğimiz hafta Teksas’taki toplantı sonrasında Ağustos ayında bu uçakların tekrar uçmaya başlamasının beklendiği açıklansa da özellikle Avrupalı havayolu şirketlerinden konuya ilişkin daha temkinli açıklamalar yapılmıştı.

Filosunda 5 adet B737 MAX 8 ve MAX 9 uçakları bulunan İzlandanlı havayolu 15 Eylül’e kadar MAX uçaklarını sefer programından çıkardığını açıklarken, bu açığı kapatmak için 3 adet uçak kiraladığını duyurdu.

İzlanda Havayolları’nın ayrıca bir adet B767-300 tipi uçağın daha kiralanması için görüşmelerinin devam ettiği bilgisi verildi.

MAX uçaklarındaki yaşanan durum nedeniyle 15 Temmuz-15 Eylül arasında havayolunun planlanan koltuk kapasitesinin %5 oranında düşüş yaşayacağı öğrenildi.

Ancak havayolunun yeni uçak kiralamalarıyla hazırlayacağı program sayesinde yıllık koltuk kapasitesini %10 artırmayı planladığı belirtildi.

AirTürkHaber