KKTC’de düşen füze S-200

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) dün akşam Lefkoşa’nın Taşkent bölgesinde düşen füzenin S-200 olduğu kesinleşti.

Yaşanan olay sonrasında bugün KKTC Başbakanı Ersin Tatar başkanlığında Bakanlar Kurulu toplanırken, toplantıda düşen füzenin S-200 tipi rus yapımı füze olduğu kesinleşirken vatandaşlara panik yapılmaması yönünde uyarılarda bulunuldu.

Füzenin muhtemelen hedefini ıskalayıp menzilini tamamladıktan sonra Taşkent-Güngör arasında bir bölgeye düştüğü belirtilirken, herhangi bir zehirli gaz yada kimyasal madde tehlikesinin olmadığı vurgulandı.

Dün gece yaşanan olay dünya gündemine otururken, füzenin Suriye hava savunma sistemlerinden gelmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Düşen füzenin S-200 tipi olduğunun kesinleşmesi de bu iddiaları kuvvetlendirirken, dün akşam İsrail’in Suriye’de bazı hedeflere yönelik hava ve füze saldırıları gerçekleştirdiği açıklanmıştı.

Suriye’nin elinde Rus yapımı S-200 füzelerinin bulunduğu bilinirken, bu füzeler zaman zaman Suriye’ye yapılan saldırılara karşı geçmiş dönemlerde de kullanılmıştı.

Etiketler: , ,