Kuzey Kore’den 5 yıl sonra ilk deneme

Kuzey Kore’nin 2017’den sonra ilk kez orta menzilli balistik füze denemesi yaptığı ve 5 yıl sonra yapılan en büyük denemenin gerçekleştiği açıklandı.

Güney Kore, bu deneme ile kuzey komşusunun kıtalar arası balistik füzeye bir adım daha yaklaştığını açıkladı.

BBC, Kuzey Kore’nin füzesinin Doğu Denizi/Japon Denizi’ne inmeden önce 2.000 km yüksekliğe ulaştığını duyurdu.

Kuzey Kore’nin bu yıl başından beri 30 gün içinde yaptığı yedinci füze denemesi komşu ülkelerde tedirginliğe neden oldu.

Güney Kore Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Moon Jae-in başkanlığında acil olarak toplandı.

Güney Kore Devlet Başkanı, orta menzilli füze testi yapıldığını ve Kuzey Kore’nin 2017’den sonra ilk kez bu tür bir füze denediğini açıkladı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da füzelerin, Kuzey Kore’nin Jagang bölgesinden, Japon Denizi yönüne doğru yerel saatle 07.52’de fırlatıldığını teyit etti.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, füzenin 2 bin kilometre irtifada Japon Denizi yönüne 30 dakika boyunca 800 kilometre seyrettiğini belirtti.

“Balistik füzeler ve daha öncekileri ülkemize ve bölgemize tehdit” diyen Matsuno, denemeye ilişkin protesto notalarının Pyongyang yönetimine iletildiğini aktardı.

Bölgede bulunan gemi ve uçaklardaki olası hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Japonya Başbakanı Kişida Fumio, denemeye ilişkin Ulusal Güvenlik Konseyinin toplayacağını duyurdu.