Kuzey Kore’ye ABD ve AB’den tepki

Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden yaptığı füze denemesine ilişkin ABD ve Avrupa Birliği’nden sert tepkiler geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden balistik füze fırlatmasının “tehlikeli ve pervasız” bir eylem olduğunu belirtti.

ABD’li sözcü, bunun, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını ve uluslararası güvenlik kaidelerini “küstahça hiçe saydığının” göstergesi olduğunu söyledi.

Söz konusu deneme, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına yaptırım getiren BM Güvenlik Konsey kararlarının ihlali anlamına geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Güney Koreli ve Japon mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Kuzey Kore’nin füze denemesinin “şiddetle kınandığı” açıklandı.

Kuzey Kore’nin füze denemesine Avrupa Birliği’nden de tepki geldi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden balistik füze fırlatarak bölgenin güvenliğini kasten tehlikeye atma girişimini şiddetle kınıyorum” dedi.

Bunu “gayrimeşru bir saldırganlık ve uluslararası hukukun küstahça ihlali” olarak tanımlayan Michel, AB’nin Japonya ve Güney Kore ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

 

Etiketler: , ,