Libya’da Fransız füzeleri bulundu

Libya’da Hafter güçlerine ait üste Fransız yapımı füzelerin bulunduğu açıklandı.

Fransız ordusu, Libya’da Hafter güçlerinden geri alınan üslerde ele geçirilen füzelerin Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) satın alındığını ancak Libya’daki itilafın herhangi bir tarafına verilmediğini duyurdu.

Çarşamba gün yapılan açıklamada Javelin tanksavar füzelerin hasarlı ve kullanılamaz halde olduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığı tarafından açıklamada, füzelerin “terörle mücadele operasyonları yürütmek üzere görevlendirilen bir Fransız askeri biriminin kendini koruması” amacıyla Kuzey Afrika ülkesine götürüldüğü, ancak hasar görmüş ve kullanılmaz haldeki füzelerin ‘yok edilmeden önce geçici bir süreliğine depoya alındığı” belirtildi.

Libya’da, Türkiye’yi de tehdit eden General Hafter güçlerinin kontrolündeyken uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan hükümetçe ele geçirilen Garyan kasabasında ABD ve Çin yapımı füzeler bulunmuştu.

ABD yapımı yüksek teknolojili Javelin tanksavar füzelerin Fransa ordusu envanterinde olduğu ortaya çıkmıştı.

Libya’daki çatışmalar

Libya’da, ülkeyi uzun süre yöneten Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden sonra, şiddet ve bölünme hakim oldu.

Ülkede hiç bir grup tam anlamıyla hakimiyeti sağlayamadı ve belli siyasi ve askeri gruplar arasında bölünmüş durumda.

Başlıca iki grup ise General Hafter ve Başbakan Fayez Mustafa el Sarraj’a bağlı.

Libya siyasetinde 40 yıldan uzun süre aktif olan Hafter, 1980’li yılların sonunda Kaddafi ile ters düşmüş ve ABD’de sürgünde yaşamaya başlamıştı.

2011’deki ayaklanmanın başlamasından sonra ülkesine dönen General Hafter, ülkenin doğusunda hakim oldu ve Fransa, Mısır ve BAE’nin desteğini kazandı.