Lufthansa Grubu yere iniyor

Lufthansa Havayolu Grubu, havacılığa koronavirüs darbesi nedeniyle mali sonuçların henüz öngörülemediğini ve devlet desteği olmadan havayollarının geleceğinin garanti edilemeyeceğini duyurdu.

Lufthansa CEO’su Carsten Sphor konuya ilişkin açıklamasında, “Koronavirüs salgını tüm küresel ekonomiyi ve şirketimizi benzeri görülmemiş bir olağanüstü hal durumuna soktu. Şu anda hiç kimse sonuçları öngöremez. Bu olağanüstü duruma sert ve bazen acı verici önlemlerle karşı koymak zorundayız. Aynı zamanda, ayrıca üstelendiğimiz sorumlulukları yerine getirmeliyiz, yardım uçuşlarıyla mümkün olduğunca fazla yolcu getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Aynı zamanda hava kargo ulaşımında da maksimum ek kapasite ile hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Spohr bu zor durumda havayollarının geleceğinin ancak devlet desteği ile mümkün olabileceğini vurgularken, durumun havayollarını oldukça zor bir sürece soktuğunu belirtti.

Grubun 140 civarında özel uçuş planlandığı öğrenilirken, ayrıca önlemler kapsamında yönetim kurulunun ücretlerinde %20 oranında azaltmaya gidildiği açıklandı.

700 uçak yere iniyor

Lufthansa Grubu’nun 763 uçaklık filosunda yaklaşık 700 uçağın yere ineceği açıklanırken, Grubun Çin anakarasına yapılan kargo uçuşları hariç tüm kargo faaliyetlerinin planlandığı şekilde devam ettiği belirtildi.

Lufthasan’nın Münih havalimanından operasyonların tamamen duracağı ve bu meydan da sadece Lufthansa CityLine’ın operasyonlar düzenleyeceği açıklandı.

AirTürkHaber