Mars’ta deprem

NASA’nın Mars’ın yapısını ve sismik hareketleri incelemek için gönderdiği InSight aracının kızıl gezegende ilk depremi kaydettiği açıklandı.

Salı günü yapılan açıklamaya göre bu deprem Insight aracının gezegene inmesinden 5 ay sonra yaşandı. InSight özellikle Mars’ın yüzeyinin altında neler olup bittiğini anlamak için tasarlanmıştı.

InSight aracının twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Mars seni duyuyorum. Biraz farklı bir titremeyi tespit ettim” açıklaması yapılırken, bu hareketlerin incelemeye alındığı açıklandı.

Yaşanan gelişmenin Mars yüzeyindeki bir çatlak nedeniyle yada göktaşı çarpmasında dolayı meydana gelmiş olabileceği de belirtilirken, bunun Dünya ve Ay dışında bir gezegende kayıt altına alınan ilk deprem olduğu vurgulandı.

İki yıl boyunca görev yapacak olan InSight aracının 6 Nisan günü tespit ettiği ilk depremin richter ölçeğine göre 2,5 şiddetinde olduğu anlaşıldı.

InSight aracı 128 gündür Mars’ta bulunuyor ve üzerinde bir hidrojen atomu çapındaki sismik aktiviteyi dahi algılayabilecek Fransız yapımı bir sismometre mevcut.

Bilim insanları şimdi bu depreme neyin sebep olduğunu anlamaya çalışıyor.

Gelen ilk bulgulara göre depreme yüzeydeki herhangi bir aktivite değil tamamen yüzey altı faaliyetler neden oldu.

Mars’taki tektonik hareketlerin ve depremlerin dünyadakilere kıyasla son derece sessiz ve düşük seviyeli olduğu belirtiliyor.