MAX serisinin ilk kazası

Endonezya’da dün denize düşen Boeing B737 MAX 8 uçağı ABD’li üreticinin MAX serisindeki ilk kazası olarak kayıtlara geçti.

Cakarta’dan Pangkal şehrine gitmek için havalanan uçağın kalkışından kısa bir süre sonra radar bağlantısını kaybettiği ve denize düştüğü bildirildi.

İlk bilgilere göre, Temmuz ayının sonunda ilk uçuşunu yapan PK-LQP kuyruk tescilli B737 MAX 8 tipi uçağın kalkıştan sonra düzensiz değerler gösterdiği ve havalimanına geri dönme isteği bildirdiği rapor edildi.

Uçağın düzensiz değerler göstermeye devam ettiği ve hızla irtifa kaybettikten sonra radardan kaybolduğu belirtildi.

Lion Air’in CEO’su Edward Sirait gazetecilere, düşen MAX 8 tipi uçağın bir önceki uçuşunda teknik bir arıza meydana geldiğini ancak arızanın prosedürlere göre çözüldüğünü açıkladı.

Sitrait, havayolu şirketinin aynı tip uçaktan 11 tane daha sahip olduğunu ancak diğer uçaklarda böyle bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Lion Air’den yapılan bir başka açıklama da ise; uçakta bir İtalyan yolcunun yanı sıra bir de Hindistanlı pilot olduğu belirtildi.

Endonezya medyasının bilgilerine göre, gün içinde yapılan arama çalışmalarında 6 cesede ulaşıldığı ve uçakta bulunana 181 yolcu ve 8 mürettebatın hayatını kaybettiği belirtildi.

Düşen uçak CFMI LEAP-1B tipi motorlara sahip ve ilk uçuşunu 30 Temmuz 2018’de gerçekleştirdi.

Boeing’den açıklama

Düşen uçağın üreticisi olan Boeing ise kaza sonrası yaptığı açıklamada, JT 610 sefer sayılı uçağın kaybını doğrularken, uçakta bulunanların ailelerine taziye mesajı iletildi.

Dev üretici açıklamasında, kazaya ilişkin Endonezya hükümetinin talebi doğrultusunda teknik desteğin sağlandığı vurgulandı.

Boeing ayrıca uluslararası protokol uyarınca, bu kaza soruşturmasıyla ilgili tüm soruların sorumlu yetkili makam olan Endonezya Ulusal Taşımacılık Güvenliği Komitesi’ne (NTSC) iletilmesinin gerektiğini duyurdu.

AirTürkHaber