Mriya’daki hatayı buldu

Ukraynalı 7 yaşındaki Zahar Liskovıy isimli çocuk bir ansiklopedide dünyanın en büyük uçağı olan An-225 uçağıyla ilgili bir hata buldu.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Miles Kelly isimli İngiliz yayınevi ansiklopedisinde Ukraynalı dev üretici Antonov tarafından üretlilen ve dünyanın en büyük uçağı ünvanına sahip An-225 tipi uçağı, Rus yapımı bir uçak olarak gösterdi.

Ancak 7 yaşındaki Ukraynalı Liskovıy bu hatayı fark ederek yayınevine hatanın düzeltilmesi konusunda bir video ile seslendi.

7 yaşındaki çocuğu videosu Ukrayna basınında geniş yankı uyandırırken, haberin yayılması neticesinde İngiliz yayınevinden cevap geldiği belirtildi.

6 yaş üstü çocuklar için bilimsel bilgiler yayınlayan “1000+Science Fact” isimli ansiklopedisinde hatası tespit edilen İngiliz Miles Kelly yayınevi sözkonusu hatanın düzeltileceğini belirtirken, olayın kahramanı 7 yaşındaki Liskovıy durumu kendi blogunda yayınladı.

Ukraynalı Antonov şirketi tarafından üretilen An-225 tipi uçak Ukraynacada “hayal” anlamına gelen “Mriya” ismi ile de biliniyor.