NASA Güneş’e meydan okuyacak

Avrupa ve dünya rekor sıcaklıklarla boğuşurken, Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın yeni uzay aracı, sıcaklara meydan okumaya hazırlanıyor.

Parker Güneş Sondası (Parker Solar Probe), Güneş’e daha önce hiçbir insan yapımı aracın ulaşamadığı kadar yaklaşacak.

Euronews’te yer alan habere göre Sonda, sistemimizin merkezindeki yıldızın 6 milyon km yakınına giderek, bin 377 derece sıcaklığa maruz kalacak.

Bu tehlikeli görev uzay bilimi hakkında birçok yeni bilgi edinilmesi sağlayabilecek.

Parker Güneş Sondası; güneş rüzgarı, güneş fırtınası ve koronal kütle atımları gibi olayların yaşandığı ve yıldızı çevreleyen gaz kitlesi olan güneş tacının içinden geçecek.

Hedef güneş olaylarını daha iyi öngörmek

Bu cehennemvari ortamda öğrenilebilecek çok şey var, çünkü güneşin etrafında yaşananlar bizleri dünya üzerinde doğrudan etkiliyor.

Etkilerin en belirgin örneklerinden biri kuzey ve güneyde görülen Kutup ışıkları. Bu göz alıcı olay, güneş rüzgarlarının üst atmosfere girdiği sırada ortaya çıkıyor.

Güneş yüzeyindeki olaylar uyduları da etkileyerek, bazı durumlarda kısa devre olmasına sebep olabiliyor.

NASA bilim adamları, Parker Güneş Sondası ile güneş tacındaki manyetik alanı inceleyerek, güneş olaylarının daha iyi öngörülmesine çalışacak.

ESA’nın Güneş Uydusu destek sağlayacak

Bu misyona Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın yeni aracı Güneş Uydusu (Solar Orbiter) da destek verecek. Uydu güneşi daha uzak bir mesafeden izleyip farklı araçlarla ölçümler yapacak.

Güneş Uydusu şu anda İngiltere’de Airbus tarafından üretim aşamasında. Önümüzdeki sene fırlatılması bekleniyor.

NASA’nın Parker Güneş Sondası, güneş ile sıcak temas sağlayarak, uzay biliminde çığır açmaya hazırlanıyor.