Nijer’den helikopter hamlesi

Batı Afrika ülkesi Nijer’in Rusya’dan helikopter alımı yapacağı açıklandı.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre, Nijer Dışişleri Bakanı Kalla Ankourau, Rus resmi Haber Ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada ülkenin doğu ve kuzey bölgelerinde teröristlerle mücadele etmek için acil helikopterlere ihtiyacı olduğunu ve Ekim ayında Rusya’dan alımları için bir sözleşme imzalamayı planladıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı, “Ekim ayında, Rus helikopterlerinin alımı için bir sözleşme imzalayacağız. Bu, elli helikopter almakla ilgili değil, doğu cephesinde Boko Haram’a, kuzeyde Libya’ya, batı cephesinde Mali’ye direnç göstermek adına bizim için çok önemli“ dedi.

Bakana göre, şu anda yüzün üzerinde Nijerli öğrenci Rus askeri akademilerinde çalışmalarını tamamlıyor ve muhtemelen hizmet etmek için eve döndüklerinde Rus ekipmanlarıyla çalışmayı tercih edecekler.

Açıklanan verilere göre, Nijer şuanda Mi-24 ve Mi-17 helikopterlerine sahip.

Daha önce, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Nijer’in Dışişleri Bakanı Kalla Ankurao ile yaptığı görüşmeler sonrası Rusya ve Nijer’in askeri teknik işbirliğinin geliştirilmesi niyetinde olduklarını ve ilgili Nijer yapılarının terörle mücadele eğitimi için donatılması konusunda hem fikir olduklarını belirtmişti.

Etiketler: ,