Pentagon’da görev değişimi

ABD’de Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen Patrick Shanahan’ın görevinden ayrılacağı açıklandı.

Başkan Donald Trump geçen ay ABD Savunma Bakanlığı’na bir süredir bu görevi vekaleten yerine getiren Patrick Shanahan’ı aday göstermişti.

Trump, Shanahan’ın bakanlık görevinin onay sürecinden çekilmeye karar verdiğini ve yeni Savunma Bakan Vekilinin de Kara Kuvvetleri Bakanı Mark Esper’ın olacağını duyurdu.

ABD Başkanı Trump Patrick Shanahan’ın kararını Twitter’dan açıklarken, “Harika iş çıkaran Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ailesine daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla onay sürecini devam ettirmemeye karar verdi. Pat’e olağanüstü hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni Savunma Bakan Vekili olarak da Kara Kuvvetleri Bakanı Mark Esper’i görevlendireceğim. Mark’ı tanıyorum, harika bir iş çıkaracağından hiç şüphem yok” mesajını paylaştı.

Yeni Savunma Bakan Vekili Mark Esper kim?

ABD’nin yeni Savunma Bakan Vekili olarak görev yapacak olan Mark Esper 2017 yılından beri Kara Kuvvetleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Daha önce de ABD savunma sanayi şirketlerinden Raytheon’da hükümetle ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

Pentagon içinde saygın bir kişi olarak bilinen Esper’ın Shanahan’ın senato tarafından onaylanmaması durumunda bu görev için adının geçtiği yönünde ABD basınında haberler yer almıştı.

1990-1991 Körfez Savaşı sırasında ABD’nin Hava İndirme Tugayı’nda subay olarak görev yapan Mark Esper, 2001-2002 arasında da Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda politika direktörü olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında Başkan George W. Bush döneminde Müzakere Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili olarak görev yaptı. O dönem silah denetimi ve uluslararası güvenlik konularından sorumluydu.