Pentagon’dan Boeing’e EG-18G onayı

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Finlandiya’ya EA-18G Growler savaş uçağının satışı konusunda onay verdiği açıklandı.

Pentagon’un konuya ilişkin olarak ABD Donanması ve Boeing’e yetki verdiği açıklanırken, anlaşma sonucunda Finlandiya havadan elektronik saldırı uçağı olan EA-18G Growler modeline sahip olan ikinci ülke konumuna gelecek.

Şuanda Growler tipi uçaklar için sadece Avustralya’nın satın alma yetkisi bulunuyor.

Finlandiya’nın savaş uçağı seçimi için yapılan görüşmelerde, Boeing ve ABD Donanması tarafından Kuzey Avrupa ülkesine Growler ve F / A-18 Süper Hornet uçakları teklif edildi.

F / A-18 ve EA-18G programlarından sorumlu Boeing Başkan Yardımcısı Dan Gillian konuya ilişkin açıklamasında, Growler tipi uçakların Finlandiya Hava Kuvvetleri için üstün teknolojik yetenek sağlayacağını vurguladı.

Bir F / A-18 çeşidi olan Growler, radar ve iletişim sistemleri de dahil olmak üzere çok çeşitli askeri elektronik sistemleri bozma, aldatma veya reddetme yeteneğine sahip.

2007 yılında üretimine başlanan EA-18G, 2009 yılın ABD Donanmasında operasyonlarına başlarken, 2017 yılında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri 12 adet EA-18G uçağını filosuna katarak operasyonlarda kullanmaya başladı.

AirTürkHaber