Pilot Savçenko’ya flaş gözaltı

Ukrayna’nın tek kadın pilotu ve milletvekili olan Nadejda Savçenko, parlamento binasında bir saldırı planı yapması şüphesi ile gözaltına alındı.

Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Ukrayna parlamentosu Rada’daki oturumda okuduğu savcılık kararında, Savçenko’nun ‘Ukrayna hükümetini devirmek için parlamento binasında bir terör saldırı planlıyor olmasından şüphelendiklerini’ söyledi.

Savçenko, Lutsenko’nun okuduğu savcılık kararı üzerine, “Sadece tembel biri devlet başkanlığı binası ya da parlamentoyu havaya uçurmayı aklından geçirmez” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Savçenko, savcılık kararı üzerine dokunulmazlığı kaldırılarak parlamento binasında gözaltına alındı.

İki Rus gazeteciyi öldürmekle suçlandı

Ukrayna’nın doğusunda iki Rus gazetecinin ölümüne sebep olmaktan yargılandığı Rusya’da affedilmesinin ardından neredeyse iki yıl önce ülkesine geri dönen ülkenin tek kadın pilotu ve milletvekili Savçenko son dönemde Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ve hükümet yetkililerine sert eleştiriler yöneltiyor.

Savçenko, Rusya’da yargılandığı dönemde Ukrayna’da ‘direnişin sembolü’ olarak görülüyordu.

Poroşenko da Savçenko’yu pek çok kez ‘kahraman’ olarak nitelendirmişti. Fakat Savçenko’nun ülkesine geri dönmesi ardından Kiev’e yönelttiği suçlamalar onu tartışılır bir kişi haline getirdi.