Priştine Havalimanı Limak’la büyüyor

Limak tarafından işletilen ve 2013 yılında yeni terminal binasına kavuşan Priştine Havalimanı 2019 kış sezonuna büyük yeniliklerle girmeye hazırlanıyor.

Limak Havalimanı Hizmetleri Enstitüsü tarafından 4. Dönem mezunları için gerçekleştirilen törende Limak Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Aritay, AirTürkHaber’e Priştine Adem Jashari Havalimanı hakkında bilgiler verirken, çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bu yıl her ay yolcu rakamlarını yukarıya çeken Priştine Havalimanı’nda ciddi bir yatırım için Limak kolları sıvarken, Nisan ayında kontrak prosedürleri tamamlanırken yaklaşık 33 milyon euroluk yatırım için çalışmalar başladı.

Pis uzatması, taksi yolları ve ILS sistemi

Çalışmalar kapsamında havalimanında pistin 500 metre kadar uzatılacağı ve uzunluğunun 3 bin metre olacağı öğrenilirken, meydanın bulunduğu hava koşullarının kış sezonunda sert olmasından dolayı şuan 350 metre görüşe kadar iniş imkanı veren kategori 2 yaklaşma, 100 metre görüşe kadar iniş sağlayan kategori 3’e çıkarılacak.

Limak Kosova Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Aritay açıklamasında, “Bu çalışma kapsamında 2 adet ILS cihazı yeni alınacak, hava trafik için radyo ve iletişim cihazları ile meteoroloji ekipmanı tamamen yenilecek” dedi.

Ayrıca havalimanına iki yeni hızlı çıkış taksi yolu yapılacak, mevcut taksi yolları korunacak ve bir tanesinde yenileme çalışmaları uygulanacak.

Aritay, proje süresinin 18 ay olduğunu ve Limak’ın çalışmaları 2019’un Ekim-Kasım döneminde bitirmeyi amaçladığını belirtirken, “Amacımız 2019 kış sezonuna girmeden önce havalimanındaki bütün çalışmaları tamamlayarak kış dönemine hazır girmek istiyoruz” diye ekledi.

Projenin üstlenicisinin Limak olduğunu ve finansmanının devlet tarafından karşılandığı bilgisini veren Aritay, “Devletle olan kontratımız gereği direk olarak Limak’a yaptırılıyor. İşin operasyon kısmının da Limak’a ait olduğunu düşünürsek, operasyon devam edeceği için bunu koordine etmek daha kolay olacak. Finansmanı devlet tarafından yapılıyor, ilk baştaki finansmanı devletin bu yıl bütçede bir hazırlıksız durumu olduğu için başlangıçta biz finanse ettik onların adına ama asıl bütün finasman devlete ait. Biz burada kiracıyız imtiyaz sözleşmesi bittiği zaman yeni terminal binası ve diğer yatırımlar devlete kalacak. Zaten mülkiyeti de devlete ait. Biz sadece 20 yıllık süre kapsamında kullanıcı haklarına sahibiz” dedi.

2018 sonu hedef 2 milyon yolcu

Bu yıl havalimanında toplam yolcu sayısında hedefin 2 milyon yolcuyu geçmek olduğunu belirten Gökmen Aritay, önümüzdeki yıl beklenti ve planlamalarına göre bu rakamın daha da yukarıya çıkacağını belirtti.

Kosova’nın vize liberizasyon sürecinde olduğuna vurgu yapan Aritay, “Kosova şuan vize liberizasyon sürecinde, Avrupa Komisyonu’nun ilk kararı çıktı artık son karar bekleniyor. Bu kararın çıkmasından sonra yolcu rakamlarına ciddi bir etkisinin olmasını bekliyoruz. Daha önce vize liberizasyonu alan ülkelerde Makedonya veya Arnavutluk olsun yaklaşık %20 oranında yolcu artışı olduğunu görüyoruz. Biz zaten artışla devam ediyoruz, bu kararının etkisi de bizim artış hızımıza büyük bir ivme katacaktır diye tahmin ediyoruz” dedi.

Bu yıl yakalanan başarılı artış periyodunun tamamen Limak tarafından finanse edilen tevşik programının büyük etkisinin olduğunu belirten Gökmen Aritay, bu programı her yıl geliştirdiklerini ve bunu olumlu sonuçlarını gördüklerini vurguladı.

Kontuar sayıları artırılacak

Havalimanının dışında çalışmalara başlayan Limak, terminal içinde de bazı değişikliklere gidecek.

Şuanda terminal içindeki 26 adet olan kontuar sayısını 32’ye çıkarılması için çalışmaların başladığı öğrenilirken, 2-3 yıl içerisinde bu sayısını 42’ye çıkarılması planlanıyor.

Terminal binasının yanı sıra meydanda yer hizmetlerinden de sorumlu olan Limak bu alanda da ciddi bir ekipman yatırımı yapmayı planlarken, bu çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağı öğrenildi.

Havacılık alanında istihdam sağlanıyor

Limak Havalimanı Hizmetleri Enstitüsü’nün (LimakASI) Fransa Sivil Havacılık Okulu (ENAC), Boğaziçi Üniversitesi ve Priştine Üniversitesi ortaklığında uygulanan program Kosova’da havacılık alanında istihdam sağlarken, aynı zamanda Limak ailesinin Kosova’da büyümesine imkan sağlıyor.

Projeye başladıklarında fiilen havalimanında operasyondaki kadronun 550-600 kişi olduğunu belirten Aritay, şuan 780 rakamına ulaştıkları bilgisini verirken, “Bu yılın sonuna doğru da 30-40 kişilik personel alımı yapacağız, ekibimiz gittikçe büyüyor. Trafik arttıkça iş gücüne ihtiyacımız oluyor, kalifiye iş gücünü de tamamen bu programdan sağlıyoruz” dedi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber