Roscosmos’dan Trump’a tepki

Rus uzay ajansı Roscosmos’tan ABD Başkanı Donald Trump’ın uzay kararnamesine tepki geldi.

Trump’ın uzaydaki su ve maden kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca kullanımına izin veren kararnameyi imzalamasına tepki gösteren Roscosmos, Washington’un diğer gezegenleri ele geçirmek için bir temel hazırladığını ifade etti.

Diğer gezegenleri ele geçirme girişimlerinin ülkeleri verimli işbirliğine teşvik edemeyeceği belirten Roscosmos Genel Müdür Yardımcısı Sergey Savelyev, “Uzaya el koyma girişimleri ve diğer gezegenlerin topraklarını ele geçirmeye yönelik saldırgan planlar, ülkeleri verimli bir işbirliği yapmaya yöneltemez” dedi.

Savelyev, “Tarihte bir ülkenin kendi çıkarları için bu alanları ele geçirme kararı aldığının örneğini var ve herkes bunun sonucunun ne olduğunu hatırlar” diye ekledi.

‘Uzay Kaynaklarını Çıkarılması ve Kullanılmasına Yönelik Uluslararası Desteği Teşvik’ başlığını taşıyan 6 Nisan tarihli Başkanlık Kararnamesi, Ay ve diğer gök cisimlerinde bulunan su ve madenlerden özel uzay girişim ve araştırmalarını desteklemek üzere faydalanılabilmesini öngörüyor.

Kararnameyle uzay kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca tasarruf edilebilmesinin önü açılıyor.

Kararnamede, bu türden tasarrufların, “Dış Uzay Sözleşmesi” adı verilen, 1967 tarihli Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dahil, Uzayın Keşif ve Kullanılmasında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında Antlaşma’ya uygun olduğu belirtiliyor.