Rus hükümetinden uçak alımına dev bütçe

Rus hükümeti yurt dışında el konulan uçakların satın alımı için özel olarak bütçe ayırdığını duyurdu.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev, Rus havayolu şirketlerinin yabancı uçak kiralama şirketlerinden yolcu uçağı almaya devam ettiğini belirtirken, hükümetin bu amaçla 300 milyar rubleden fazla bütçe ayırdığını söyledi.

Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Ulaştırma ve Altyapı Komite toplantısında konuşan Savelyev, yurtdışındaki kiracılardan uçak almaya çalıştıklarını ifade ederken, “Hükümet şimdiden yaklaşık 300 milyar ruble tahsis etti. Aeroflot da bu fonları 10 uzun menzilli yolcu uçağı satın almak için kullandı” dedi.

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot, geçen yılın sonunda Batı yaptırımları nedeniyle Rusya’da mahsur kalan ve İrlandalı kiralama şirketinden 2013 ve 2014’ten beri finansal kiralama kapsamında olan 10 adet Boeing 777-300ER yolcu uçağını satın aldığını açıklamıştı.

Mayıs ayında da Aeroflot’un yabancı kiracılardan 8 adet Airbus A330 geniş gövdeli uçak satın aldığı, aynı zamanda yabancı kiracılardan uçakların satın alınmasıyla ilgili sistematik çalışmaların yürütüldüğü ifade edildi.

Etiketler: ,