Rusya-Çin’den önemli anlaşma

Rostec bünyesindeki Russian Helicopters Ansat helikopterleri için Çinli yetkililerle önemli bir görüşme gerçekleştirdi.

Singapur Airshow’da Russian Helicopter, Rusya Federasyonu Federal Havayolu Taşımacılığı Kurumu (Rosaviatsiya), Kazan helikopterleri çalışma grubu ile birlikte Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) temsilcileri arasında Ansat helikopterleri için Rus tarafının belgelerinin Çin’de geçerliliği için görüşmeler yapıldı.

Yapılan görüşmelerde atılacak adımların belirlendiği açıklanırken, yakın dönemde CAAC heyetinin Ansat helikopterlerinin imalatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Kazan’da bulunan üretim merkezine bir ziyarette bulanacağı bildirildi.

Taraflar arasında yapılan mutabakata göre, Çinli havacılık otoriteleri kendilerine sunulan kanıtlayıcı belgeleri incelemeye alacak.

Rostec Genel Müdür Andrey Boginsky konuya ilişkin açıklamasında, bu yıl ilk Ansat helikopterinin Çin’e teslim edilmesinin planlandığını ve bu helikopterin tıbbi modüllere sahip olacağını belirtti.

Boginsky Çinli iş ortaklarının Ansat helikopterinin diğer modifikasyonlarına da ilgi duyduğunun altını çizerken, bu nedenle iki tarafından Ansat helikopterlerinin Çin pazarında onaylanması için ortak çalışma yürüteceğini belirtti.

Russian Helicopters Ansat helikopterleri için Çin’in yanı sıra Brezilya, Meksika ve Kanada’da sertifikalarının onaylanması için görüşmeler yapıyor.

Kazan’daki helikopter tesislerinde üretilen Ansat helikopteri, diğer helikopterlerden farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor.

En önemli özelliklerinden birisi operasyonel, eğitim ve bakım masraflarının diğer helikopterlere oranla daha az olması.

Buna ek olarak helikopter sınıfının en büyük kokpitine sahip olurken, uzun menzilli seyahatlerde yüksek hızda performans gösterebiliyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber