Rusya havalimanlarında büyük pazar

Rusya’daki Türk müteahhitlerin en başarılı olduğu “havaalanı inşaat-renovasyon” alanında işleri büyütecek önemli bir adım atıldı.

Rus hükümeti, ülkedeki 56 havalimanının yeniden inşası için hazırlanan programı onayladı. Kararı, Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin cuma akşamı katıldığu bir TV programında duyurdu.

Husnullin, “İrili ufaklı yaklaşık 56 farklı havalimanının yeniden inşası için bir programı onayladık. Bu projelerin neredeyse tamamında devletin katkısı dışında özel sektör yatırımı da var” dedi.

Halihazırda Rusya’da kamu-özel sektör ortaklığı mekanizması yaklaşık 20 havalimanının yeniden inşa edildiği veya sıfırdan inşa edildiği açıklandı.

Bu arada Uluslararası Havalimanları Birliği’nin (IAA) verilerine göre Nisan 2021’de Rusya Federasyonu’nun en büyük havalimanlarının yolcu trafiği yıllık bazda yüzde 19 azaldı.

Diğer yandan Finmarket, COVID-19 nedeniyle hala sınırlı olan uluslararası hava taşımacılığında yolcu sayısının yüzde 75 azaldığını, ancak iç hatlarda tam tersine yüzde 11 arttığını belirtti. (Turkrus)

Etiketler: ,