Rusya-Ukrayna arasında helikopter krizi

Rus devlet savunma şirketi Rostec bünyesinde bulunan Russian Helicopters, Ukraynalı uçak tamir işletmeleri hakkında flaş bir açıklama yayınladı.

Rus helikopter şirketinin uyarı şeklindeki açıklamasında, Ukraynlı işletmelerin Mi-17V-5 helikopterlerinde gayri meşru revizyonunu gerçekleştirdiğini ve böylece bu helikopterleri işleten Amerikan ve Afgan askerlerinin hayatlarını tehlikeye attığı belirtildi.

Afgan Hava Kuvvetlerine ait iki Mi-17V-5 helikopterinin Ukrayna uçak tamir işletmeleri “Motor Sich” (Zaporozhye) ve “Aviakon” (Konotop) tarafından bakımının gayri meşru şekilde yapıldığı ve bu nedenle Russian Helicopters şirketinin söz konusu helikopterlerin daha güvenli çalışması için tüm sorumluluğu reddettiği ve bu helikopterlerin bakımı ile ilgili hizmetleri reddetmek için her türlü nedene sahip olduğu açıklandı.

Russian Helicopters’in açıklamasında helikopterlerin ana üreticisi olan Мil&Kamov Ulusal Helicopter Merkezi ve Kazan Helicopters JSC kurumlarının katılımı ve kontrolü olmaksızın yapılan bakım ve yenileme çalışmalarının yasa dışı olarak nitelendirileceği bilgisi verildi.

Russian Helicopters şirketinin, Rus yapımı helikopterlerin yasadışı revizyonunu gerçekleştiren uçak onarım işletmeleri listesine Ukraynalı firmaların dahil edilmesi konusunda ilgili tüm Rus ve yabancı kuruluş ve yetkilileri bilgilendireceği açıklandı.

AirTürkHaber