Rusya’dan Mısır havalimanlarında güvenlik incelemesi

Rus Aeroflot’un 1 Ekim’de Şarm El Şeyh ve Hurghada uçuşlarına başlamasına mukabil, Rus güvenlik uzmanları bu iki havalimanında yeniden incelemelerde bulundu.

Mısır basını, Rus heyetin yaptığı incelemenin planlı olduğunu açıklarken uçuş sayılarının artmasına paralel olarak bu kontrollerin yapılmaya devam edeceği kaydedildi.

Turizm Güncel’de yer alan habere göre Rus uzmanlar, söz konusu iki havalimanında yolcu, kargo ve bagaj kabul denetimlerinde standart prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığını yerinde gözlemledi.

Mısır kaynakları, ülkedeki havalimanlarının güvenlik protokollerini karşıladığını ve bu nedenle Rusya’dan Mısır’a dönük hava trafiğinin giderek arttığına dikkat çekti.

Yapılan değerlendirmelerde, Rus güvenlik uzmanlarının havalimanlarında yaptıkları incelemelerin asıl nedeninin ise, charter uçuşların başlayıp hava trafiğinin iyice artması durumunda, alınan önlemlerin yoğun trafikte yeterli güvenliği sağlayıp sağlamadığını görmek olduğu ileri sürüldü.

Mısır kaynakları, şu anda sadece tarifeli uçuşların yapıldığı Rusya’dan kasım ayının başından itibaren charter (tarifesiz) uçuşların da başlamasını bekliyor.

Ayrıca, 15 Ekim’den itibaren Moskova’dan Şarm El Şeyh ve Hurghada’ya dönük uçuş izninin haftalık 100’den 150’ye çıkacağına dikkat çekildi.