S-400 teslimatı için önemli açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yardımcısı Yuriy Uşakov, Rusya’nın, S-400 hava savunma sistemi bataryalarını, Türkiye’nin istediği gibi daha yakın bir zamanda teslim etmek konusunda elinden geleni yapmaya devam ettiğini söyledi.

Putin’in yardımcısı Uşakov, Türkiye’ye S-400 teslimatının planlanandan daha erken gerçekleştirilmesine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi bunu Türk tarafı gündeme getirdi. (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov da bunun cevabını verdi. Bildiğim kadarıyla, Türkiye’nin bu istediğinin karşılanması için çaba harcayacağız.”

Uşakov’un göndermede bulunduğu açıklamayı, Lavrov, 14 Mart’ta Moskova’da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ağırlamasının ardından yapmıştı.

Rus bakan, Ankara’nın istediği üzerine Türkiye’ye S-400 teslimatını hızlandıracaklarını söylemişti.

Türkiye’nin anlaşma kapsamında 4 adet S-400 bataryası için Rusya’ya 2.5 milyar dolar ödediği açıklanmıştı. Bu miktarın bir kısmının Rusya’dan alınan krediyle ödendiği belirtilmişti.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanısıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 km, ulaşabildiği en yüksek irtifa 30 km olan bu sistem, ayrıca her hedefe iki füze kilitleyerek eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.