Samsunlu’dan önemli açıklamalar

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA Genel Müdürü Kadri Samsunlu, önemli açıklamalarda bulundu.

İGA Genel Müdürü Kadir Samsunlu Bloomberg HT’de Hande Berktan’a konuk oldu.

Samsunlu, 76 milyon metrekare alanı ile dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’na dair bilgiler verdi. Samsunlu proje için 7 milyar euro yatırım yapıldığını belirtti.

Samsunlunun konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“Bize verilen alan 76 milyon metrekare bu sayı dünyada bir havalimanı için ayrılmış en büyük rakamdır. Bunun sebebi havalimanı 1 değil tam 4 fazdan oluşmasıdır. Ortaklarımın bu proje için taahhütleri daha bitmedi önümüzdeki 10 yıl boyunca kademeli olarak hayata geçecek. Böylece 90 milyon yolcu kapasitesine sahip terminal yakın bir zamanda 200 milyona, 4 tane pistimiz (2 tanesi yedek, 2 tanesi ana pist) toplam 9 piste ve günlük 1300 olan hava trafiğimiz hareketimiz de 3500’e çıkacak”

“Bu proje için 7 buçuk milyar euro yatırım yapıldı. Bunun 2 milyar euro’sunu ortaklarımız sermaye olarak şirketlerimize koydu.  Şu an Türkiye’nin sermayesi en yüksek ve en çok aktife sahip şirketlerinden biriyiz. Çünkü bu Türkiye’nin en büyük projesi… Yaklaşık 6 bin kişilik yeni istihdam yarattık. 16 bin istihdamı biz ve paydaşlarımız yarattık. Ekosistemde 60 bine yakın çalışanımız var.”

“Bütün fazlar bittiği zaman Türkiye’nin GSYİH’nın yüzde 5’ine denk gelecek şekilde ekosisteme bakıyoruz.  6 Nisan’dan itibaren 21 milyon yolcu havalimanını kullandı. 135 bin uçak hareket etti.  Bu, yıllık hacmin yüzde 30’una denk geliyor.”

“Nisan ayını saymazsak iç hatlarda bir küçülme var ama dış hatlarda yüzde 6 buçuk büyüme var. İç hatlardaki daralmanın belli hatlarda devam edeceğini düşünüyorum.  Dış hatlarda güçlü bir sene görüyorum.  Atatürk havalimanı ile birlikte 2019 yılında yüzde 5-6 arasında bir büyümeye ulaşabileceğimizi öngörüyoruz.”  

“Havalimanları ilginç bir sektör çünkü dünyadaki havalimanı yolcu sayısı düzenli bir şekilde artıyor. Bütün dünyada orta gelir seviyesi büyüyor ve küresel ticaret büyüyor. Uçak bilet ücretleri de reel anlamda düşüyor.  Havacılığa yolcu talebi hep yükseliyor. 11 Eylül ve 2008 krizinde çok küçük bir iniş var. Ortalama yüzde 5 bir büyüme var. Bu sene Avrupa yüzde 6,5 büyüyor.  Bu sektörü 4-5 bandından çıkmayacağını düşünüyoruz.  2016’da yaşadığımız gibi bir güvenlik sıkıntısı yaşamazsak, Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu düşünüyorum.” (Bloomberg)