Sıcak bölgede gerilimi artıran uçuş

ABD ve Çin’in Tayvan konusundaki gerilimi uzun süredir devam ediyor. En son olarak ABD’nin yaptığı ‘Tayvan’a destek açıklaması’ Çin’i adeta çileden çıkardı.

ABD başkanı Joe Biden’ın güvenlik danışmanı Jake Sullivan, bu hafta Çin’in Tayvan adasını zorla yeniden birleştirmesine “asla” izin verilmeyeceğini açıkladı.

ABD’nin açıklamasına Çin cephesinden beklenen cevap gecikmedi. Çin’in komünist yöneticilerinin sözcülüğünü yapan Global Times gazetesi adeta tehdit niteliğinde bir uyarı yayınladı.

Gazete, Sullivan’ı ‘koca ağzını’ kapatmaya davet etti ve ‘ülkeniz için daha fazla utanç yaratmaktan kaçınmalısınız. Bu tür tehditlerin inandırıcı değil çünkü ABD Tayvan’ı savunmanın maliyetini ödeyemez’ dedi.

Pekin’in devlet destekli medyası, adada bir savaş çıkması durumunda Çin birliklerinin Tayvan’ı savunmak için gönderilen tüm ABD kuvvetlerine saldıracağı adayı savunmak için tasarlanan Amerikan silahlarını imha edeceğini açıkladı.

Çin, yaptığı tehdidin altını çizmek için Cuma günü Tayvan hava sahasına sekiz avcı uçağı ve iki nükleer yetenekli bombardıman uçağı da dahil olmak üzere 13 savaş uçağı gönderdi.

Savunma bakanlığı uçakların hepsinin Tayvan’ın ‘hava savunma tanımlama bölgesine (ADIZ)’ kısa bir giriş yaptığını duyurdu.

Tayvan, hava sahasına uçan tüm uçakların kendilerini tanımlamalarını ve niyetlerini belirtmelerini şart koşuyor.

Çin tarafından gönderilen bombardıman uçakları ve Y-8 casus uçağı, dönmeden önce adanın güney ucundan doğu tarafına doğru çok daha uzun bir rotada uçtu.

Çin aylardır bölgede güç gösterisi yapmak ve Tayvan hükümetini taciz etmek için benzer uçuşlar gerçekleştiriyor.

Etiketler: , ,