SpaceX fırlatmayı erteledi

Tesla’nın sahibi, iş adamı ve girişimci milyarder Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, NASA için dördüncü astronot uçuşunu gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz ay ilk özel uçuşunu gerçekleştiren SpaceX, Pazar günü planladığı yeni uzay görevini hava şartlarından dolayı Çarşamba gününe ertelemek zorunda kaldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 6 ay sürecek bir görev için fırlatmaya hazırlanan dört astronotun Pazar günü sabahın erken saatlerinde yolculuklarına başlamış olması gerekiyordu.

Her ne kadar NASA hava durumunun uygun olacağını belirtse de kuzeydoğudan gelen şiddetli bir fırtınayla birlikte denizde büyük dalgalar meydana geldi.

SpaceX’in fırlatmayı gerçekleştirebilmesi için ABD’nin doğu kıyısından Kuzey Atlantik ve İrlanda’ya kadar hava şartlarının elverişli olması gerekiyor.

Bunun sağlanması görev için oldukça büyük önem arz ediyor çünkü fırlatmadan sonra bir şeyin ters gitmesi durumunda kapsülün denize/okyanusa acil iniş yapması gerekebilir.

Uçuş, havanın daha elverişli olması beklenen Çarşamba gününe ertelendi. Bir Alman ve üç ABD’li astronottan oluşan ekip, fırlatma gününe kadar Kennedy Uzay Merkezi’nde beklemeye devam edecek.