Su-24’lere NATO modernizasyonu

Ukrayna, Su-24MR keşif uçaklarının bazı özelliklerini geliştirme ve navigasyon sistemlerini NATO’nun standartlarına uygun hale getirme kararı aldı.

Sputnik, Kiev’in planladığı modernizasyonun neden başlamadan sonlanabileceği konusuna açıklık getirdi.

Odessa Uçak Fabrikası bu yakınlarda NATO’nun askeri ataşesine yaptığı sunumda Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin savaş uçaklarının geliştirilmesi yönündeki vizyonunu ortaya koydu.

Planlanan modernizasyon, uçakların üzerinde bulunan elektronik sistemlerinin yenileriyle değiştirilmesini kapsıyor.

Tasarımcılara göre modernizasyon, daha geniş keşif imkânları sunacak ve karadaki hedeflerin daha uzak mesafelerden tespit edilmesini sağlayacak.

Tasarımcılar ayrıca kokpit cihazlarını Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve NATO standartlarına uyumlu hale getirmeyi planlıyor.

Fabrika yetkilileri, uzmanların bu görevi başarıyla yerine getireceğinden şüphe duymasa da uzmanlar, bu konuda farklı fikirler ortaya koydu.

Rusya’nın onur nişanlı askeri pilotlarından Tümgeneral Vladimir Popov, Sovyet yapımı uçakların NATO cihazlarıyla donatılması için ittifakın izni gerektiğini belirtti.

Sputnik’e konuşan Popov, “Su-24MR uçakları Ukrayna’ya, NATO sistemleriyle kesinlikle uyumlu olmayan Sovyet ‘dost-düşman’ tanıma sistemleriyle birlikte teslim edildi. Bu tür sistemleri Ukrayna üretemiyor, cihazlar dışarıdan, NATO ülkelerindeki uzman işletmelerden alınıyor. Ayrıca NATO yönetiminin bu sistemlerin kullanılmasına izin verip vermeyeceği bilinmiyor. Zira NATO bu cihazları teslim ederse, sırlarının bir kısmını açmış olur, çünkü ‘dost-düşman’ tanıma sistemleri tehdit halinde hava savunma sistemleri için büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Rus uzman, Ukrayna’nın savaş uçaklarını NATO standartlarına uyumlu hale getirme çabalarının ‘geleceğe dönük hayaller ve Ukrayna’nın önümüzdeki 5-7 yıl içinde ittifaka kabul edileceği umutlardan’ ibaret olduğunu sözlerine ekledi.

‘KAÇAK’ MODERNİZASYON

Havayolu taşımacılığı ajansı Avia.ru’nun direktörü Roman Gusarov, Sputnik’e verdiği demeçte bu durumda uçakların savaş kabiliyetinin arttırılmasından çok vurgunun uçaklardaki Rus yapımı parçaların Ukrayna ya da Batı menşeili parçalarla değişmesine yapıldığına dikkat çekti.

Gusarov, “Büyük bir olasılıkla değişimi söz konusu olan parçalar gidere kullanılmaz hale geliyor ve Rus parçaların olmaması nedeniyle onarımı da imkânsız hale geliyor. Bu adımlar zorunlu olarak yapılıyor. Aslında sorun, Rusya’dan ekipman ya da yeni uçak satın alınarak daha kolay çözülürdü, fakat Ukrayna bunu göze alamıyor. Öyle görünüyor ki Ukraynalı siyasiler, NATO’ya ellerinde belli bir takım savaşabilir durumda olan araçların olduğunu göstermek ve bu bahaneyle modernizasyon için para sağlamak istiyor” diye konuştu.

Uçakların modernizasyonunda tasarımcı ve üretici fabrika garantisinin önemli olduğunu ve Ukraynalı uzmanların, uçaklar onlarca yıl önce üretilmiş olsa da eylemleri için Suhoy tasarım şirketinden mutabakat almaları gerektiğine dikkat çeken Popov, şöyle konuştu:

“Savaş uçakları ya da sivil uçaklar olsun, uçuş güvenliği ile ilgili sorumluluk hem işletmeciye, hem de üreticiye yükleniyor. Su-24MR uçaklarının modernizasyonu mutabakat alınmadan, yani kaçak olarak yapılacak. Belki, Pratt&Whitney gibi yeni motor da takabilirler, fakat bu durumda uçak tamamen farklı olacak.”

ÜLKENİN GÜCÜNÜN YETMEDİĞİ MİRAS

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna’nın elinde muazzam bir uçak filosu, binlerce tank, top ve hava savunma sistemi kaldı.

Ancak şimdi tüm bu araçlar miadını doldurdu ve derin modernizasyona, onarılmaya ihtiyaç duyuyor.

Askeri yönetim, uzun yıllardır ve özellikle ülkenin doğusundaki çatışmalar başladıktan sonra orduyu modern silahlarla donatma konusunu çözmek istiyor. (Spuntnik)