Sunexpress’te Kownatzki dönemi

Lufthansa Group ve Türk Hava Yolları’nın ortak girişimi olan SunExpress’in yeni CEO’su belli oldu.

Lufthansa Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre Eurowings’in CEO’su olacak olan Jens Bischof’tan boşalan Sunexpress’in yeni CEO’su koltuğuna Dr. Max Kownatzki getirildi.

Yeni CEO Kownatzki bu yıl havacılık ve turizm sektöründe 30’ncu yılını kutlayan havayolunun Türkiye merkezi Antalya ve Almanya merkezi Frankfurt’ta görevini icra edecek.

SunExpress Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı konuya ilişkin açıklamasına, “SunExpress CEO’su Dr. Max Kownatzki’nin ekibe katıldığı için büyük mutluluk duyuyoruz. Etkileyici bir stratejik geçmişi olan Kownatzki kanıtlanmış bir havayolu uzmanı olarak SunExpress’in büyüme yolculuğuna devam edecek ve havayolunu yoğun Avrupa rekabet ortamında güçlü bir marka olarak konumlandıracak” diye konuştu.

Max Kownatzki (47) kariyerine 2002 yılında New York ve Münih’teki Oliver Wyman strateji danışmanlığında başladı. 2013 yılına kadar, havacılık endüstrisinden müşterilere çeşitli yönetim pozisyonlarında stratejik ittifaklara ve ticari konulara odaklanarak tavsiyelerde bulundu.

2013 yılında Qantas Airways’in bir yan kuruluşu olan Avustralya Jetstar Grubu’nun Baş Strateji Görevlisi olarak atandı. İki yıl sonra 2015 yılında Lufthansa’ya Eurowings Europe’da Ticari Ticaret Müdürü olarak katıldı ve daha sonra şirketin Wings Projesi’nde kurulmasına ve geliştirilmesine öncülük etti. Daha sonra, Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak Eurowings’teki iş geliştirmeden sorumlu oldu. 2017’den bu yana, hub havayolları Lufthansa, İsviçre ve Avusturya Havayolları’nın ağ planlamasından ve stratejik ittifaklarından sorumlu olarak görev aldı.

Max Kownatzki İsviçre St. Gallen’de işletme okudu ve ardından doktorasını tamamladı. Hem Alman hem de ABD vatandaşlığına sahip ve ticari pilot lisansı var.