Tempest projesine bir ortak daha

İngiltere’nin altıncı nesil savaş uçağı Tempest projesine İsveç’ten sonra bir ülkenin daha dahil olduğu açıklandı.

Tempest projesi için İtalya’nın da ortaklığa dahil edildiği bilgisi verilirken, İngiltere, İsveç ve İtalya’nın yeni uçak için çalışmaları koordine edeceği belirtildi.

Avrupa’da yeni nesil savaş uçakları için iş birlikleri belirginleşirken, son olarak Paris Airshow’da Fransa, Almanya ve İspanya kendi altıncı nesil savaş uçaklarının üreteceğini duyurmuş ve uçağın mock-up’ını fuarda sergilemişti.

İngiltere ise Tempest projesini geçtiğimiz yıl yapılan Farnborough Airshow’da duyurmuş ve geçtiğimiz aylarda projeye İsveç’in katıldığı açıklanmıştı.

İtalya’nın da bu önemli projeye katılmasıyla birlikte, İngiliz BAE Systems, Rolls Royce, İsveç’ten Saab ve İtalya’dan Leonardo gibi dev şirketler Tempest için çalışmalar yürütecek.

2018 Farnborough Airshow’da açıklanan yeni savaş uçağı projesi Tempest’in 2 milyar sterlinlik bir yatırım programı olduğu belirtilmişti.

Havacılığın boyutlarını daha da yukarıya taşıyacak olan Tempest’in insansız uçma kabiliyetine de sahip olabileceği belirtiliyor.

Tempest’in 10 yıllık geliştirme çalışmalarının ardından 2034 yılında faaliyete geçmesi ön görülürken, net program hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber