THY’de olağanüstü önlemler alındı

Türk Hava Yolları’nda bugün gerçekleştirilen Genel Kurul sonrasında koronavirüs salgını nedeniyle çalışanların durumuna yönelik alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yapıldı.

Alınan kararlar doğrultusunda 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 ay süre ile THY’nin yurt içindeki tüm ünitelerinde haftalık çalışma süreleri azaltılarak kısa çalışma modeline geçilecek.

İşkur ile yapılacak ödeme şekilleri, sigortaların durumu ve diğer tüm olağanüstü önlemler konusunda THY’den çalışanlarına yapılan açıklama şu şekilde oldu:

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Bildiğiniz gibi küresel bir sorun halini gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da küresel salgın olarak kabul edilen Covid-19, sağlık, eğitim, ekonomi, sosyal yaşantı gibi çok sayıda sistemi etkilemektedir. Bayrak taşıyıcı hava yolumuz bu zor günlerde büyük bir görev ve sorumluluk üstlenerek devletimizin ve milletimizin sağlığı, selameti, güvenliği için sizlerin özverili çalışmaları sayesinde gereken aksiyonları hızla almıştır ve almaya devam ediyor. Bu zorlu ve olağanüstü süreçteki sorumluluk bilinci ve üstün gayretleri sebebiyle başta uçuş personelimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.

Bugüne kadar sizlerle birlikte büyük başarılara imza attık. Karşılaştığımız çok çetin dönemler de oldu, bu zorlukları birlikteliğimizden aldığımız güçle aşmasını bildik. Bu süreçten de üzerimize düşen vazifeyi yerine getirerek, zorlukların üstesinden hep birlikte gelecek ve bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam edeceğiz. Zor günler geride kalıp her şey normale döndüğünde yeni zaferleri yine hep birlikte kutlayacağız. Tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de hep birlikte elimizi taşın altına koyacağız ve bu yükü birlikte paylaşacağız.  Unutulmamalıyız ki, Türk Hava Yolları’nın başarısı, hep birlikte gösterdiğimiz çabaya bağlıdır.

Sizlerin de bildiği gibi salgından en çok etkilenen sektörlerden biri şüphesiz hava yolu taşımacılığı oldu; uçuşlar iptal edildi, seyahat kısıtlamaları getirildi, sınırlar kapatıldı. Mevcut durumda alınan önlemler kapsamında tüm yurt dışı uçuşlarımız durdurulmuş, yurt içi uçuşlarımız 14 büyükşehir ile sınırlandırılmış bulunmaktadır. Uçuş operasyonlarının durdurulmasına bağlı olarak üretim planlama, arz edilen koltuk ve yolcu sayılarındaki düşüşle beraber, gelirlerde de ciddi oranda düşüş gerçekleşmiş, gelir gider dengesi bozulmuş ve istihdam fazlalığı oluşmuştur.

Elbette ilk önceliğimiz tüm çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin beden ve ruh sağlığının yerinde olmasıdır. Bu sebeple, Ortaklığımızca ve yasal otoritelerce yayımlanan Covid-19 duyuru ve talimatlarına kesinlikle uymanızı bekliyoruz.

Bir diğer önemli önceliğimiz de tüm çalışma arkadaşlarımızın iş güvencesidir.  THY A.O. olarak biz de tüm çalışma arkadaşlarımızın iş güvencesinin temini ve istihdamın devamı için yurt içinde ve yurt dışında birçok çözüm üzerinde çalışmış ve birtakım önlemleri / planları zorunlu olarak gündemimize almış bulunmaktayız. Bu olağanüstü dönemi hep beraber en az kayıpla ve hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadan atlatabilmek için yeni çalışma modelleri uyguluyor, diğer yandan maliyet azaltıcı başkaca önlemler üzerinde çalışıyoruz.

Bu kapsamda önümüzdeki dönemde çalışma şartları ile ilgili alınan kararları sizlerle paylaşmak isteriz;

Covid-19 salgını sebebiyle, uçuş faaliyetlerimizin neredeyse tamamen durma noktasına gelmesi ve bunun çalışma süreleri üzerinde yarattığı etkinin sonucu olarak, şirketimizce Türkiye İş Kurumuna kısa çalışma ödeneği konusunda başvuru yapılmıştır. Başvurumuzun İŞKUR tarafından olumlu değerlendirilmesi halinde 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 ay süre ile Ortaklığımızın yurt içindeki tüm ünitelerinde haftalık çalışma süreleri azaltılarak kısa çalışma modeline geçilecektir. Kısa çalışma yapılacak süreler yöneticileriniz vasıtasıyla sizlere duyurulacaktır. Covid-19, Türkiye İş Kurumu Yönetim Kurulu tarafından “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında değerlendirilmesi beklenmektedir

Kısa çalışma ödeneği uygulanacak ay ve dönemde varsa / gerçekleşecekse çalıştırılacağınız süreler için, şirketimiz tarafından normal ücretiniz üzerinden kıstelyevm hesaplama ile ödeme gerçekleştirilecektir.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek şartları sağlayan (son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması) çalışma arkadaşlarımıza, çalışamadıkları süreler için İŞKUR tarafından 3 ay boyunca; son 12 aylık brüt ücret ortalamasının %60’ı kadar (asgari ücretin %150’sini geçemez) kısa çalışma ödeneği bağlanacaktır. Kısa çalışma ödeneği, her ayın sonunda Ortaklığımızca İŞKUR’a bildirildikten sonra, kısa çalışma yapılan günlere göre hesaplanarak PTT Bank aracılığıyla çalışanlarımıza ödenecektir.  Bu süreçte genel sağlık sigortası primleriniz İşkur tarafından ödenecek olup, çalışanlarımız sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir.

Kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan (son 60 gün hizmet akdine tabi olmamak-son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemesi bulunmamak), çalışanlarımıza da Ortaklığımızca çalışmadığı gün ile orantılı olarak yasada belirtilen kısa çalışma tutarında kadar ödeme yapılacaktır,

Bilim kurulunun tavsiyesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile “kamu ve özel sektörde minimum personel ve esnek çalışma saati” uygulaması kapsamında Nisan ayı içerisinde yapılacak çalışma sizlere yöneticileriniz tarafından tebliğ edilecek olup, çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde evden / uzaktan kısa çalışma şeklinde devam edecektir.

Nisan ayı boyunca evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesai düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacaktır.

Kısa çalışma süreci boyunca özel sağlık sigortası ödemesi devam edecektir.

Kısa çalışma ile ilgili tüm soru ve cevaplara ekte yer alan bilgilendirme dokümanından ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek hem sizlerin hem de Ortaklığımızın menfaatleri için en doğru kararları almaya çalışıyoruz.

Yaşanan bu olağanüstü durumun ve salgının bir an önce sonlanmasını ümit ediyor, bu süreçteki zor günlerin ardından sağlıkla ve huzurla bir araya geleceğimizin inancını taşıdığımızı, yine bu süreçte öncelikle çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın haklarını gözetmek için büyük bir çaba sarf ettiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

 ©AirTürkHaber