Trump’ın mitinginde F-16 alarma geçti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Arizona’daki mitingi sırasında uçuşa yasak bölgeye giren bir sivil uçak için F-16 savaş uçağının havalandığı belirtildi.

Military.com’da yer alan bilgilere göre, Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD) açıklamasında F-16 savaş uçağının, Başkan Donald Trump’ın Arizona, Bullhead City’deki mitingi sırasında yasak bölgeye sivil bir uçağın yaklaşması üzerine havalandığı ve savunma fişeklerini patlattığı belirtildi.

Hava Trafik Kontrol kulesi ile iletişim halinde olmayan ve Arizona Bullhead City alanını çevreleyen Geçici Uçuş Kısıtlama bölgesine uygun izin olmaksızın giren sivil bir uçak nedeniyle savaş uçağının havalandığı bilgisi verildi.

NORAD’a ait F-16 uçağının savunma fişeklerini kullanmasının ardından sivil uçakla iletişime geçildiği ve uçağın sorunsuz bölgeden uzaklaştığı açıklandı.

Savunma fişekleri savaş uçakları ve helikopterlerinde füzelere karşı yanıltma amaçlı kullanılırken, NORAD fişeklerin izinsiz giriş yapan uçağın pilotunun dikkatini çekmek için kullanıldığı bilgisini verdi.

Olayın miting alanını üzerinde yaşandığı anlarda işaret fişeklerini gören ABD Başkanı Donald Trump, “Ah, şuna bak! Bak, bak, bak! Vay canına, şuna bak, başkana küçük bir gösteri yaptılar” ifadelerini kullandı.