TU-160’lar alarma neden oldu

Rusya’ya ait iki Tu-160 bombardıman uçağının Norveç’teki Trident Juncture tatbikatının gerçekleştiği bölgenin yakınında uçmalarının NATO’nun ‘huzurunu kaçırdığı’ aktarıldı.

Russia Today’in (RT) haberine göre Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait 2 Tu-160 bombardıman uçağının NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikatı olan Trident Juncture’ın yapıldığı bölgenin yakınından uçması nedeniyle İngiltere, Rus uçaklarına eşlik etmek için savaş jetlerini havalandırdı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, 2 askeri uçağın Barents Denizi ve Norveç Denizi’nin üzerinde 10 saatlik planlı uçuş gerçekleştirdiklerini bildirmiş, uçakların diğer ülkelerin sınırlarını ihlal etmediklerini ve uçuşun hava Uluslararası Hava Sahası Kullanım Kuralları’na sıkı sıkıya bağlı olarak gerçekleştirildiğini vurgulamıştı.

Moskova ayrıca uçuş bilgi notlarının paylaşıldığı NOTAM üzerinden de 1-3 Kasım tarihlerinde Norveç Denizi üzerinde uçuşların olacağı bilgisini paylaşmıştı. RT’ye göre bu mesaj da NATO’yu huzursuz etti.

​RT, plana göre Tu-160 bombardıman uçaklarının Norveç kıyılarına iyice yaklaşarak 13.9 deniz mili mesafeden geçeceğini, ancak uçuşların NATO’nun tatbikatının sürdüğü bölgede gerçekleşeceğini bildirdi.

Haberde ayrıca Rusya donanmasının da Norveç’in kuzeyindeki uluslararası sularda, ülkenin sınırlarını ihlal etmeden Barents Denizi’nde 6-9 Kasım tarihleri arasında füze fırlatmalı eğitim uçuşları gerçekleştireceği ifade edildi.

Soğuk Savaş’tan bu yana ittifakın en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı olan “Trident Juncture 18” 7 Kasım’a kadar devam edecek. Tatbikata 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor.

Rusya sınırları yakınında tatbikat düzenleyen NATO’nun saldırı faaliyetleriyle ilgili çalışmalar yaptığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İttifak’ın tatbikatları Rusya sınırına yaklaştırmaya devam ettiğini vurgulamıştı. (Sputnik)