Türkiye ilk F-35’i teslim aldı

Türkiye ile ABD arasında bir süredir ciddi kriz yaşanan F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatıyla ilgili imalatçı Lockheed Martin şirketinin Fort Worth/Teksas’taki tesislerinde tören yapılıyor.

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen, ilk uçuşunu geçen ay yapan 18-0001 kuyruk numaralı uçak, törenle Türkiye’ye teslim edildi.

ABD Kongresi’nin teslimatın durdurulması kararının gölgesinde, Türkiye’den törene katılım düşük düzeyde oldu.

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile Genelkurmay Plan-Prensipler Başkanlığından Tümgeneral Reha Ufuk Er, törende hazır bulundu.

Resmi işlemlerinin tamamlanmasıyla mülkiyeti Türkiye’ye geçecek iki F-35 uçağı, törenin ardından, Türk pilotların eğitimi için Arizona’da bulunan Luke Hava Üssüne gidecek.

Türkiye, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere 1999’da Müşterek Taarruz Uçağı (F-35) Projesi’ne ortak ülke olarak katıldı. Hava filosu için 100 adet F-35 uçağı temini planlanırken, ilk 30 uçak siparişi verildi.

Türkiye’de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’nın aktivasyon çalışmaları da devam ediyor.

Eğitimlerin ardından uçakların Kasım 2019’dan itibaren Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Teslimat töreni canlı olarak yayınlandı:

Törende Türkiye’nin tanıtımı için bir video hazırlanırken, yayınlanan video SSM’nin twitter hesabından da paylaşıldı.

Video Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözü ile başladı.