Uçuş öncesi hamster skandalı

Amerika’da geçtiğimiz günlerde yaşanan tavuskuşu vakasından sonra bu kez de 21 yaşındaki bir yolcunun uçuş öncesinde yaşadığı “hamster” skandalı gündeme oturdu.

Washington Post’ta yer alan habere göre, 21 yaşındaki kadın yolcu Spirit Airlines ile Baltimore’dan Florida Fort Lauderdale’e yapacağı uçuş öncesinde havayolu yetkilileriyle iletişim kurarak iki kez kendisini iyi hissetmesini sağlayan ve duygusal destek olarak evcil hayvanı olan Pebbles isimli hamsterı ile uçuş yapabileceği konusunda teyit aldığını ifade etti.

21 Kasım 2017 günü yaşanan olayda kadın yolcunun havalimanına geldiğinde havayolu yetkililerinin hamsterın kabinde yada kargo bölümünde yolculuk yapamayacağını söyleyince büyük şok yaşadı.

Belen Aldescosea isimli yolcu, havayolu yetkililerinin kendisine hamsterını tuvalete atıp üzerine sifonu çekmesini veya onu havalimanı dışına bırakmasını gerektiğini daha sonrasında uçuşa devam edebileceğini söylediğini iddia etti.

Hamsterı ile uçamayacağını öğrenince uzun süre bu duruma bir çare bulmak istediğini ifade eden Aldescosea, Şükran Gününe denk geldiği için araba kiralamasının mümkün olmadığını ve diğer uçuşunda 9 saat sonra yapılacağını belirtti.

Sağlık sorunları nedeniyle uçağa binmesi gerektiğini belirten yolcu, havayolu çalışanının kendisine önerdiğini iddia ettiği yolu seçerek hamsterını tuvalete attığı ve sonrasında sifonu çektiğini açıkladı.

Belen Aldescosea ve hamsterı Pebbles 

Sonrasında büyük bir duygusal çöküş yaşadığını ifade eden kadın yolcu, hamsterı Pabbles’ı dışarıya bıraktığında onun soğukta dışarıda kalacağını yada bir arabanın altında ezilebileceğini düşündüğü için tuvalete atma seçeneğini gerçekleştirdiğini belirtti.

Kadın yolcunun kendisini duygusal çöküntüye zorladığı ve hamsterının ölümüne sebep olduğu için havayoluna dava açmaya hazırlandığı bilgisi verildi.

Konuya ilişkin olarak havayolundan yapılan açıklamada, yaşanan durumdan dolayı büyük üzüntü duyulduğu belirtilirken, ilk başta hamster ile uçuşunu gerçekleştirebileceği konusunda havayolundan teyit alması konusunda havayolu çalışanı tarafından yolcunun yanlış bilgilendirdiği belirtildi.

Ancak sonrasında yolucuya hiçbir havayolu çalışanının hamsterını tuvalete atmasını yada dışarıda bırakmasını önermediği vurgulandı.

Yaşanan kriz nedeniyle yolcuya alternatif bir konaklama yeri bulunması için bir sonraki uçuşa aktarılmasının teklif edildiği ancak yolcunun hamsterını tuvalete atmasının kendi kararı olduğu belirtildi.

AirTürkHaber