Ukrayna yeniledi işte “MiG-29MU1”

Ukraynalı devlet savunma sanayi grubu UkrOboronProm (UOP), iki yükseltilmiş MIG-29MU1 savaş jetinin teslim edildiğini duyurdu.

İki adet yeni versiyon MiG-29MU1 savaş jeti için çalışmaların Lviv Devlet Uçak Onarım Tesisinde tamamlandığı ve Ukrayna Hava Kuvvetleri filosuna katıldığı açıklandı.

Defence Blog’da yer alan habere göre, MiG-29MU1 konfigürasyonuna yükseltilen savaş jetlerinin ömrünün uzatılması için tam bir revizyon geçirdiği belirtilirken, uçaklarda daha güçlü bir radar ve uydu navigasyon sisteminin bulunduğu belirtildi.

Bunlara ek olarak, uçağın fonksiyonel parametrelerini izleme-kaydetme olanakları ile Motor ve bir dizi yerleşik sistem önemli ölçüde geliştirildi.

MiG-29MU1 havadan havaya füzeler taşıyabilirken, 3,000kg ağırlığındaki hava bombaları, 30mm dahili silah ve 150 mermi mühimmatı taşıma kapasitesine sahip.

Yükseltilmiş uçağın görevleri arasında, radar kapsama sınırları içinde düşman hava hedeflerini yok etmek ve görsel uçuş koşullarında güdümsüz silahlar kullanarak yer hedeflerini yok etmek yer alıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber