Ulaştırma Bakanlığı’ndan kaza açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sabiha Gökçen’de pistten çıkan Pegasus uçağına ilişkin yeni bir açıklama yayınladı.

Bakanlık açıklamasında karakutunun çözüldüğü haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, kazaya ilişkin bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgil verildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle oldu:

Bazı basın kuruluşlarında, 05 Şubat 2020 tarihinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıkarak kazaya uğrayan Pegasus Havayolları’na ait uçağın kara kutularının yurtdışında incelendiği ve kaza raporunun yayınlandığı ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Adlı Yargı kararları ve Kaza araştırma ve inceleme raporları ortaya çıkmadan, doğru olmayan bilgilerle kamuoyunu yanıltmak, hem kazanın sebeplerine sağlıklı bir şekilde ulaşılmasına engel teşkil eder hem de kazada taraf olan kurum, kuruluş ve şirketlere, yaralanan veya hayatını kaybeden insanların yakınlarına haksızlık yapılmış olur.

Kazanın yaşandığı ilk andan itibaren Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimiz tarafından titizlikle takip edilmekte ve gerekli açıklamalar da yapılmaktadır.  Kaza ile ilgili ön rapor ve daha sonra nihai rapor ortaya çıktığında da bakanlığımız tarafından kamuoyu bilgilendirilmeye  devam edilecektir.

Kazanın yaşandığı yukarıda belirtilen tarih ve saatten itibaren bugüne kadar yapılan çalışmalar şu şekildedir:

– Söz konusu kaza sonrasında kurtarma faaliyetlerini müteakiben öncelikle enkaz yerinde gerekli ön  incelemeler yapılmış ve uçağa ait kara kutuların temini sağlanmıştır.

– 12 Şubat 2020 tarihinde NTSB, FAA ve Boeing uzmanlarından oluşan bir heyet ile beş personelimiz kara kutuları incelemek üzere Almanya Kaza İnceleme Ünitesine intikal etmiş ve sadece kara kutularla ilgili incelemeler 15 Şubat 2020 tarihinde sonuçlanmıştır.

– Gerek CVR, gerekse FDR çözümleri sorunsuz şekilde tamamlanmıştır. Bu kapsamda elde edilen analiz ve değerlendirme çalışmaları halen devam etmektedir.

Hazırlanacak olan kaza inceleme raporunda değerlendirilmek üzere; 

– Kaza ile ilgili olarak pilotlar ve diğer ilgili personelin ifadesinin alınmasına ve yorumlanmasına yönelik olarak çalışmalar devam etmektedir.

– Meteoroloji Genel Müdürlüğünden uçuş ve iniş esnasındaki yağmur, yıldırım ve rüzgar dahil tüm detaylı hava şartlarına ilişkin bilgiler toplanmaktadır.

– Havaalanının fiziki durumu ile ilgili pistin fiziki şartları ve bakımı onarımı ile ilgili belgeler toplanmakta ve değerlendirilmektedir.

– Hava  Trafik  Kontrolörlerinin  uçak  ile  yaptığı görüşmelerin dökümü temin edilmiş, incelenmesi ve değerlendirmesine başlanılmıştır.

– Hava aracı tasarımcı ve imalatçı devleti sıfatıyla Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Ulaşım Emniyet Kurulu (NTSB) tarafından akredite temsilci ataması yapılmış ve kurmuş olduğumuz Kaza Araştırma İnceleme Grubu ile birlikte çalışmaya başlamıştır.

– Gerek imalat  gerekse  bakım  açısından  uçağa  ait  teknik  özelliklerin  temini  ve değerlendirilmesi çalışmaları da yürütülmektedir.

– Oluşturulan sözkonusu Grup, benzer kazaların önlenmesine yönelik tavsiyelerin de yer alacağı kaza inceleme raporuna yönelik çalışmalarına  devam etmekte olup ön raporu bir ay içinde hazırlayacak, daha sonra ise Nihai Raporu tamamlayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.