Uzay çöpü Dünya’ya düştü  

Hindistan’ın batısındaki Gucarat eyaletinde birbirinden çok da uzak olmayan üç köyde gizemli “uzay çöpü” bulunduğu bildirildi.

Gucarat’ın Anand bölgesindeki Bhalej, Khambholaj ve Rampura köylerinin sakinleri, şüpheli atığın etrafa yayılan parçalarını bulduklarını perşembe bildirdi.

Yerel gazete Ahmedabad Mirror’a göre yeri sarsan gürültüleri duyan köylüler evlerinden dışarı fırladı.

Köylülerin merakı, onları büyük, metal toplar biçimindeki uzay çöpü hakkında polise başvurmaya yönlendirdi ve yetkililer parçaları adli incelemeye gönderdi.

Yöre halkı, 5 kg civarında siyah renkli bir top olan atığın ilk parçasının perşembe günü 16.45 civarında Bhalej’e düştüğünü söyledi.

Indian Express’in haberine göre, üç tuhaf parça birbirinden en fazla 15 km uzaklıktaki köylere düştü.

Yerel polis soruşturma başlatıldığını doğruladı ve adli inceleme ekibinin araştırdığını söyledi.

Anand’da başkomiser olan Ajit Rajiaan, The Indian Express’e yaptığı açıklamada, metal topların “uydu artığı” olduğundan şüphelenildiğini söyledi.

Rajiaan “İlk top 16.45 civarında düştü ve kısa süre sonra diğer iki yerden benzer ihbarlar geldi” dedi.

Polis, köylülerin herhangi bir yaralanma bildirmediğini söyledi.

Rajiaan şu ifadeleri kullandı:

“Artık, Khambholaj’daki bir evin uzağına düşerken diğer iki yerdeyse açık alana denk geldi, neyse ki herhangi bir yaralanma ya da ölüm meydana gelmedi.

Bunun ne tür bir uzay çöpü olduğundan emin değiliz ancak köylülerin açıklamalarına göre gökyüzünden düşmüş.”

Polis, adli tıp ekibinden gelecek raporu bekleyeceklerini söyledi.

NASA’nın Yörünge Moloz Programı Ofisi’nin bu yıl nisanda yayımlanan Yörüngesel Çöp Üç Aylık Haberler raporuna göre, gezegenin 2 bin km içindeki Dünya’nın alt yörüngelerinde 10 cm’den daha büyük boyutlarda 25 bin 182 parça uzay çöpü var.

Raporda Hindistan’ın şimdiye kadarki ilk uydusavar testinden sonra, 2019’da uzay çöpüne katkısının keskin bir şekilde arttığına değinildi.

NASA’ya göre, Dünya’ya 600 kilometreden daha yakın yörüngelerdeki çöpler birkaç yıl içinde yüzeye düşerken, bin kilometreden daha uzak yörüngelerdeki çöpler bir yüzyıl veya daha uzun bir süre boyunca gezegen etrafında dönecek.