Uzay kuvvetleri planı hazır

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Uzay Kuvvetleri’ kurulması talimatını vermesinden iki ay sonra hazırlanan plan kamuoyuna açıklanacak.

Trump’ın emrettiği ‘Uzay Kuvvetleri’ ile ilgili planlar Pentagon tarafından hazırlandı.

Sputnik’teki habere göre, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yarın (perşembe) Pentagon’da yapacağı konuşmayla resmen açıklanacak planlar, ardından Kongre’ye sunulacak.

Trump, uzay gücünün ABD Silahlı Kuvvetleri’nin 6. kolu olarak kurulmasını istiyordu. Bunun içinse Kongre’den yasa çıkması gerekiyor. O yüzden ilk etapta Trump’ın çizdiği çerçeveden daha alt düzeyde kalınacağı sanılıyor.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Pentagon’un uzayın olası savaş alanı olarak görülmesinde Trump ile hemfikir olduğunu ve Uzay Kuvvetleri tesis edilene dek bir muharip kuvvet komutanlığı kurmayı değerlendirdiğini söyledi.

Mattis gazetecilere ”Diğer ülkeler uzaydaki değerlere saldırma kabiliyeti sergilerken uzayla gelişmekte olan savaş alanı gözüyle ilgileneceğiz” dedi.

Trump, haziranda Ulusal Uzay Konseyi toplantısında, ”ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a silahlı kuvvetlerin 6. kolu olaraj bir uzay gücü kurulması için gerekli süreci derhal başlatma talimatı veriyorum. Bu büyük bir açıklamadır. Bir Hava Kuvvetlerimiz ve bir de Uzay Kuvvetlerimiz olacak, birbirinden ayrı ama birbirine eşit. Önemli bir şey olacak” demişti.

Başkomutanın odayı şöyle bir tarayıp gözlerini dikerek ”Anlaşıldı mı general” diye seslendiği Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ”Anlaşılmıştır” yanıtını vermişti.