Uzayda çarpışma alarmı

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzay enkazı çarpma tehlikesi olduğunu bildirirken, Roscosmos başkanı Dmitriy Rogozin ‘bu ihtimali doğrulayamadıklarını’ söyledi.

NASA, Elsa Kasırgası bölgeye yaklaşırken hava koşulları nedeniyle Dragon kargo gemisinin Uluslararası Uzay İstasyonuna  gidişini ertelemişti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rus Uzay Ajansı (Roscosmos) başkanı Dmitry Rogozin de, perşembe günü yaptığı açıklamada uzay enkazının UUİ ile çarpışma tehlikesi olduğunu ancak Rus tarafının bunu doğrulayamayacağını söyledi.

Rogozin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Houston, yarın UUİ’ye 4.8 km’ye kadar yaklaşan tanımlanamayan bir nesnenin (‘uzay enkazı’) tehdidini orta bir olasılıkla değerlendirdi. Biz yalnızca mesafenin değerlendirilmesinde hemfikiriz. Tehdidi teyit etmiyoruz, gözlemlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

NASA, uzay enkazının perşembe günü 13:16’da UUİ’ye yaklaşmasını bekliyor.

Bu yılın başlarında, istasyondaki 17 metre uzunluğundaki Kanada yapımı robot sistemine enkaz çarparak bir delik açmıştı, ancak bu kaza sistemin çalışmasına herhangi ciddi bir zarar vermedi.