Uzayda nasıl sağlıklı kalınır

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu ve euronews uzay muhabiri Luca Parmitano ile NASA astronotu Andrew Morgan, ‘Uzay Günlükleri’ programında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaşadıklarını ve takipçilerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Bu bölümde Parmitano, zihinsel ve bedensel açıdan sağlıklarını nasıl koruduklarını ve uzun süren uzay görevlerinde 6 kişilik ekipleriyle birlikte nasıl vakit geçirdiklerini anlatıyor.

Parmitano özellikle Dünya ile iletişim kurmalarının ve uzayda mesai arkadaşlarıyla yaptıkları aktivitelerin kendilerine büyük moral verdiğini, zira UUİ’deki görevlerinin oldukça stresli olduğunu belirtiyor.

Luca Parmitano: “Bir sonraki soru @brunoalves1670 adlı takipçimizden geliyor. Hey, bu arkadaş baya yaşlıymış. Soru şöyle; Uzayda bedensel açıdan nasıl sağlıklı kalabiliyorsunuz?”

“Söyleyebileceğim ilk şey mizah duygumuzu korumak olabilir. Bunu böyle algılamasak da şunun farkındayız; burası çok stresli bir çalışma ortamı…”

“Bu sebeple mizah duygusuna sahip olmalısınız. Mesaide iyi bir arkadaşınızın olması da çok yardımcı oluyor. Başımıza gelen ve bizi hayal kırıklığına uğratan olayları gün içerisinde konuşuyoruz.”

“Tecrübelerimizi paylaşmak bile bizi çok daha iyi hissettiriyor. Aslına bakarsanız bazen Dünya ile iletişim kurma şansımız da oluyor. Dünya ile uydu bağlantısı kurduğumuzda eğer boş vaktimiz varsa, ailemizi ya da arkadaşlarımızı arıyoruz. Bu bize büyük destek veriyor. Tıpkı normal hayatta olduğu gibi…”

“Birlikte iğrenç müzikler çalıyor ve yemek yiyoruz”

“Mürettebat olarak boş zamanlarımızı farklı etkinlikler yaparak geçiriyoruz. Altı kişilik ekibimizle iğrenç müzikler çalıyor ve birlikte yemek yiyoruz. Her zaman yapacak bir şeyler buluyoruz. Çok harika ve ilginç aktivitelerimiz var. Uzay koşuları yapıyoruz, bazen farklı teknolojilerle donatılmış uzay araçları geliyor.”

“Tüm bu yaptığımız aktiviteler bizi zinde ve sağlıklı tutuyor. Ancak en güzel şey sanırım ekiple ve Dünya ile iletişim kurmak diyebilirim.” (Euronews)