AHL’nin can damarları kesildi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Atatürk Havalimanı’nda mevcut pistler kırılmayabilir” açıklamasına rağmen AHL’nin can damarı olan ve şimdiye kadar dokunulmayan ana pist ve paralel pist kırıldı.

Millet bahçesi çalışmalarında paralel pist ve ana pistin yıkımı son sürat devam ederken, Doğu-Batı istikametinde yer alan ve kısa pist olarak bilinen Ataköy uzantısındaki 05-23 pistine dokunulmuyor.

Atatürk Havalimanı’nda bugün itibariyle yaptığımız gözlemler şöyle:

*Paralel pistlerin bulunduğu alanda hastaneye yakın olan bağlantı yolundaki kırma çalışmaları tamamlanırken, her iki pistin yine hastaneye yakın olan tarafında kırma çalışmaları devam ediyor.

* Pistlerin arasında kalan çim alanların ise tamamen temizlendiği ve ağaç ekimi için hazır hale getirildiği görülüyor.

* İki paralel pistin arasındaki toprak alanın bazı bölümlerinde ise derin çukurlar açılırken, millet bahçesi projesinde yer alan yapılar için temel kazılıyor.

* Şu anda AHL’nin paralel pistlerinin terminale en yakın olan tarafından kalan taksi yolunda özel jet trafiği devam ediyor. Özel jetler ve hangarda bakıma gidecek olan uçaklar bu yolu kullanıyor.

* Mayıs’ta Millet Bahçesi açılışı için hazırlanan örnek alanda ise herhangi bir hareketlilik henüz yok.

* Pistlerin arasında kalan bölümde işçiler için 4 adet konteynerin yerleştirilmiş durumda.

* Hangarların önünde bekleyen uçakların park pozisyonlarında da değişiklik gözlemlenirken, yeni kurulan Air Anka havayolunun iki A330 tipi uçağı iç hatlar terminalinin karışında kalan alanda park halinde bekliyor.

* Hangarların önünde ise dün SHGM tarafından lisansı iptal edilen bazı Onur Air uçakları yer alıyor.

* AHL’de göze çarpan bir diğer nokta ise bazı özel jetlerin inşa edilen pandemi hastanesinin yanında yer alan DHMİ Yangın İstasyonu’nun önüne park edilmesi oldu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber