Priştine-Belgrad uçuşu geri sayımda

Balkan ülkeleri Kosova ve Sırbistan arasındaki uçak seferlerinin Alman havayolu Eurowings tarafından yakın zamanda başlatılacağı belirtildi.

Kosova Altyapı Bakanı Arban Abrashi tarafından yapılan açıklamada, Washington’da Kosova ve Sırbistan arasında atılan imzaların ardından uçak seferlerinin başlaması için önemli adımların atıldığı ifade edildi.

Sırbistan ve Kosova yetkilileri Şubat ayında, Eurowings’in iki şehir arasında faaliyete geçmesini öngören ABD aracılı “Belgrad – Priştine Özel Hava Yolu” (BPSAR) Niyet Mektubu imzalamışlardı.

Hava trafiği gözetimi ve vergiler uçuşların başlaması önündeki engeller olarak açıklanırken, Belgrad-Priştine uçuşlarında yolcuların pasaport yerine kimlik kartları ile seyahat edebileceği bilgisi verildi.

Ayrıca Kosova pasaportu sahipleri, pasaportlarını kullanarak Belgrad Nikola Tesla Havalimanı üzerinden gidecekleri noktalara aktarma yapabilecekler.

Eurowings’in Ticari Baş Sorumlusu Michael Knitter uçuşların başlamasına ilişkin açıklamada, “Hava taşımacılığı, farklı kökenlerden insanları barışçıl bir şekilde bir araya getirmek anlamına gelir. Kosova ve Sırbistan, hava yolu bağlantısı kurarak ABD’nin inisiyatifiyle yakınlaşma yolunda bir adım atıyor. Bu sürece eşlik etmekten memnuniyet duyuyoruz. “ dedi.

Kosova ve Sırbistan’ın uçuşlar için yolcu taramasını, birbirleri arasında bilgi paylaşımını artıracağı belirtild.

Kosova ve Sırbistan arasında siyasi olarak anlaşmazlıklar devam ederken, Kosova henüz Sırbsitan tarafından ülke olarak tanınmıyor.

Uçuşları başlaması iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda büyük bir adım olarak görülüyor.

Belgrad-Priştine arasındaki son ticari uçuş Yugoslavya’nın milli taşıyıcısı JAT Yugoslav Havayolları tarafından iç hat seferi olarak 1999 yılında yapılmıştı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber