SpaceX ezberleri bozdu

Elon Musk’ın kurucusu olan SpaceX tarafından geliştirilen günümüzün en güçlü roket modeli Falcon Heavy tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği uçuşunu gerçekleştirdi.

Haftalardır beklenen kalkış, rüzgar nedeniyle yaşanan gecikmelere rağmen sorunsuz şekilde gerçekleşti.

Uçuştaki ilk detaylar

  • 3 adet Falcon 9’u barındıran Falcon Heavy roketi Kennedy Uzay Merkezi’nden başarılı bir şekilde kalktı.
  • Kalkışta kullanılan Falcon 9’lardan iki tanesini Kennedy Uzay Merkezi’ne, diğerini ise otonom deniz platformuna dikey olarak indirmeyi de başaran SpaceX, dakikalar önce gerçek anlamda tarih yazdı.
  • Roketin yoluna devam eden kargo bölümü ise Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini Mars’a doğru yola çıkarttı.
  • İçerisinde SpaceX tarafından geliştirilen uzay kıyafetini giymiş bir manken bulunan araç, Mars yörüngesine girene kadar yolda olacak.

Test uçuşu Spacex youtube kanalından canlı olarak paylaşıldı:

 

 

Başarılı fırlatma sonrasında Dünya’nın atmosferinden çıkan araç, Falcon 9 roketleri olan iki yan iticisinden ayrıldı.

Ana iticisinden de ayrıldıktan sonra başarılı bir şekilde yük bölmesini, dünyanın etrafında oval bir yörüngeyle bırakmayı başaran Space X ekibi, Elon Musk’ın çılgın fikrini de gerçekleştirmiş oldu.

İki yan iticiyi daha sonra başarılı bir şekilde, Falcon 9 roketlerinin kalkış yerine indirmeyi başaran ekip, ana iticiyi de başarıyla denizin ortasında bulunan iniş alanına indirmeyi başardı.

Elon Musk’ın kırmız renkli Tesla Roadster’ı Mars’ın yörüngesiyle buluşmak üzere yolculuğuna David Bowie’nin Space Oddity şarkısı eşliğinde başladı.

Tesla Roadster’ın uzay yolculuğundan canlı yayın: