A321 Mısır tarlasına acil indi

Rus Ural Havayolları’na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı kalkışta kuş sürüsüne girinci mısır tarlasına mucizevi bir iniş gerçekleştirdi.

233 yolcusuyla Moscow Zhukovsky Havalimanı’ndan Simferopol’e gitmek için havalanan A321 tipi uçağın tırmanışını sürdürdüğü sırada kuş sürüsüne girdiği ve iki motorunun (CFM56) da hasar gördüğü açıklandı.

Bunun üzerine Ural uçağının yakınlardaki Mısır tarlasına acil iniş gerçekleştirdiği belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bir kuş sürüsüne çarpması ve motorlarının normal biçimde çalışmayı bırakması nedeniyle başkent Moskova’nın güneydoğusundaki bir mısır tarlasına acil iniş yapan Airbus 321 tipi yolcu uçağındaki 23 kişinin yaralandığını, ancak kimsenin hayatını kaybetmediğini söyledi.

Simferopol’e gitmek üzere Moskova’dan havalanan Ural Havayolları uçağının iniş yaptığı mısır tarlası, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nın 1 kilometre uzağındaki Ramensk bölgesinde bulunuyor.

Rus devlet televizyonu da yolcu uçağının kimse hayatını kaybetmeden iniş yapmış olmasını ‘Ramensk’te mucize’ şeklinde duyurdu.

Komsomolskaya Pravda gazetesi ise haberlerinde, pilot Damir Yusupov’un uçağı ‘iniş takımları olmadan, çalışmayı bırakmaya yakın bir motor ile mısır tarlasına ustaca indirmiş olmasının bir kahramanlık olduğunu’ yazdı.