ABD’de ulusal güvenlik alarmı

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı’nın “ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine” ilişkin bilgiyi Kongre üyeleriyle paylaştığına ilişkin gizemli açıklaması ABD’de bir anda gündemi değiştirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, sözkonusu ulusal güvenlik tehdidine ilişkin ayrıntı vermekten kaçındı. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre tehdit Rusya ve uzayla bağlantılı.

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Mike Turner yaptığı kısa açıklamada, ulusal güvenlik tehdidinin ne olduğuna ilişkin detay vermedi.

Turner, Başkan Joe Biden’dan sözkonusu ulusal güvenlik tehdidine ilişkin bilgiyi kamuoyu ile paylaşmasını istedi.

Komisyonun sosyal medya hesabından paylaşılan kısa açıklama, Beyaz Saray’da düzenlenen ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın gazetecilerin sorularını yanıtlayacağı basın toplantısının hemen öncesine rastladı.

Basın mensupları Sullivan’a ulusal güvenlik tehdidinin ne olduğuna ilişkin ısrarlı soruları yöneltti. Ancak Sullivan “Şu anda bir şey paylaşamam“ diyerek ayrıntı vermeyi reddetti.

Sullivan: “Yarın Kongre liderleriyle brifing olacak”

Jake Sullivan, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’na bizzat kendisinin ulaştığını ve yarın Mike Turner ile görüşeceğini söylemekle yetindi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı’na, “Amerikalılar’a şu anda endişelenmeleri gereken bir şey olmadığını söyleyebilir misiniz?” sorusu yöneltildi.

Jake Sullivan, “Bu soruya doğrudan ‘evet’ yanıtını vermenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Çünkü Amerikalılar her gün bir dizi tehdit ve zorlukla baş ettiğimizi biliyor. Bu tehditler ve zorluklar terörizmden devlet aktörlerine kadar uzanabiliyor” ifadelerini kullanarak yine ulusal güvenlik tehdidinin içeriğine ilişkin ayrıntı vermedi.

Mike Turner’ın yapılacak toplantıdan önce kamuoyuyla bu mesajı paylaşmasına şaşırdığını söyleyen Sullivan, “Kendisiyle yarın görüşeceğim. Şimdilik bu kadar açıklama yapacağım” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ise konu üzerinde çalıştıklarını ve endişe etmeye gerek olmadığını söyleyerek kaygıları hafifletmeye çalıştı.

Senato İstihbarat Komisyonu: “Konuyu başından bu yana takip ediyoruz”

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Demokrat Senatör Mark Warner ve Başkan Yardımcısı Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, yaptıkları yazılı açıklamada, komisyonun sözkonusu istihbarata sahip olduğunu ve konuyu başından bu yana yakından takip ettiklerini belirtti.

Senatörler açıklamada, “Bu konuyu ciddiye almaya devam ediyor ve yönetimle uygun karşılığı görüşüyoruz. Bu esnada, ABD’nin atacağı adımlarda bir dizi seçeneği korumak adına, kaynakların ve yöntemlerin ifşa edilmesi olasılığı konusunda dikkatli olmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Ulusal güvenlik tehdidi Rusya ile bağlantılı” iddiası

CNN’in konuya ilişkin haberine göre, ulusal güvenlik tehdidi Rusya ile bağlantılı. Haberde ulusal güvenlik tehdidinin istikrarı bozucu yabancı askeri kabiliyetle ilişkili olduğu iddia edildi.

Fox News da bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberinde tehdidin uzayla bağlantılı olduğunu yazdı.

ABD basınında sözkonusu tehdidin Rusya’nın geçen hafta Soyuz-2 roket fiırlatmasıyla bağlantılı olabileceği yorumları yer aldı.

Ulusal güvenlik tehdidinin ne olduğuna ilişkin resmi bir açıklama ise hala gelmedi. (VOA)